GeriSağlık Deri Hastalıklarında “Kryoterapi” Tedavisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deri Hastalıklarında “Kryoterapi” Tedavisi

Deri Hastalıklarında “Kryoterapi” Tedavisi

Kryoterapi hangi deri hastalıklarında uygulanıyor?

Daha çok kar ya da buz tedavisi olarak bilinen kryoterapi (kryo - cerrahi), doku ya da organda hedeflenen bir alanın dondurularak tahrip edilmesiyle gerçekleşiyor. Dermatolog Halil Bayazı, bu uygulama hakkında merak edilenleri anlattı.

Kryoterapi Uygulanan Deri Hastalıkları

Dermatolojik kryo - cerrahi derinin yüzeyinde ya da içinde gelişen ve deriden alınması (çıkartılması) gereken birçok lezyonun tedavisinde kullanılır. Bunlar; siğiller, yaşla birlikte güneş gören deride ortaya çıkan hastalık aktinik keratoz, ileri yaşlarda gövde ve baş bölgesinde ortaya çıkan iyi huylu tümör olan seboreik keratoz, çocuk ve yetişkinlerde sık kullanılan ve bulaşıcı olan molloskum ve deri kanserleri olarak sıralanabilir.

Nasıl Uygulanır?

Kryo - cerrahi; sıvı azot gazının özel cihazlar kullanılarak, tahrip edilmek istenen deri oluşumuna uygulanması ile yapılır. Dokuya temas eden -196 C0’deki sıvı azot gazı, dokuyu donduracaktır. Bu donma işlemi kısa süreli (10 - 60 saniye) olup; bu sürenin sonunda doku, normal sıcaklığına geri dönecektir. Bu kısa süreli ve ani donma - erime sürecinde hedeflenen dokudaki hücreler tahrip olup ölecektir. Artık işlev göremeyen bu ölü ve anormal hücreler, iyileşme sürecinde dokudan atılacak ve yerlerini taze dokulara bırakacaktır.

Kryoterapi Sonrası Oluşan Yaralar Ne Zaman İyileşir?

Kryo - cerrahinin yarası, oldukça kolay ve temiz iyileşen bir yaradır. İlk günlerde hafif bir şişlik - kızartı veya bazen işlem yapılan bölgede su toplanması (yanıklarda olduğu gibi) kryo - cerrahinin normal sonuçlarıdır ve genellikle hastalara fazla rahatsızlık vermez. Ağrı, nadiren oluşur ve basit ağrı kesicilerle rahatlama sağlanabilir. Yaranın pansumanı oldukça kolaydır ve genellikle iyileştirici ve koruyucu bir antibiyotikli krem uygulamaktan ibarettir. Kryo - cerrahi sonrası oluşan yaranın, akan temiz suyla temasının sakıncası yoktur (banyo yapmak serbesttir). Hastalar sıklıkla aynı gün veya ertesi gün işlerine, okullarına veya sosyal hayata geri dönebilir. Yaralar genellikle 1 - 4 hafta içinde kuruyup, kabuklanarak iyileşir.

Yan Etkileri Var mı?

Kryo - cerrahi oldukça güvenli bir tedavi tekniğidir. Ancak tüm cerrahi işlemler gibi kryo - cerrahi sonrasında da nadiren yara izi oluşumu görülebilir. İşlem yapılan bölgede geçici renk kaybı ya da koyulaşması oluşabilir ancak bu genellikle birkaç ayda normale dönen bir durumdur. Yaşlı ve diyabetli hastalarda veya dolaşım bozukluğu olanlarda yaraların iyileşmesi uzun sürse de (bazen birkaç ay) bu durum, normal kabul edilir. Deneyimli ellerde bu yan etkiler, çok nadiren ortaya çıkmaktadır.

False