GeriÇocuk Sağlığı Denizden sonra nemli mayolar çıkarılmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizden sonra nemli mayolar çıkarılmalı

Denizden sonra nemli mayolar çıkarılmalı

Çocukları idrar yolu enfeksiyonlarından korumanın yollarını uzmanından öğrenelim!

Sıcakların artmaya devam ettiği şu günlerde özellikle çocuklar havuza veya denize koşuyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen, cilt üzerindeki bakterilerin, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikropların havuz suyuna geçtiğini belirtti. Çocukların yetişkinlere göre bakterilere daha duyarlı olduğunun altını çizen Gönen, bakterilerin ürememeleri için nemli mayoların çıkarılması gerektiğini söyledi ve idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanın yollarını anlattı.

Yaz mevsiminde yoğun olarak kullanılan havuzlarda insanların burun floralarında, cilt üzerindeki bakteriler, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçiyor. Çocuklar tüm bu bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlıdır. Sağlık için gerekli şartlara sahip olmayan havuzlar dışında kimi zaman da kanalizasyon bulaşan deniz suyu çocuklarda birçok enfeksiyonu, özellikle idrar yolu enfeksiyon riskini artırabiliyor. Bunun yanında kanalizasyon bulaşan deniz suyu kulak enfeksiyonları, göz iltihabı, ciltte mantar ve ishal gibi sindirim sistem sorunlarını da yol açabiliyor.

Bol sıvı alınmalı

Sağlığınız için yüzmeyi bırakmak zorunda değilsiniz. Sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Ancak bakterilerin üremeleri için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılmasıyla, çocuklarınızı korumak için en büyük önlemi almış olursunuz. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genel önlem olarak, bol miktarda sıvı alınmalı ve özellikle de şeker içeriği düşük meyve suları bolca tüketilmelidir. Sıvı alımı idrar yola enfeksiyonlarından korunmak için çok önemlidir.

Yüzme öncesi duş almak şart

Denize girmek, havuz suyuna kıyasla daha güvenlidir. Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama, filtreleme ve temiz su ilave edilmesi gibi yöntemlerle önlenebilir. Yüzme öncesi mutlaka duş alınmalıdır. Bu şekilde vücuttaki ter, idrar ve dışkı ile bulaşmış enfeksiyon potansiyeli taşıyan etkenlerinin uzaklaştırılması sağlanmış olur.

Kız çocuklarında daha fazla görülür

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda yüksek ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarında kan görülmesi, kötü kokulu idrar en sık görülen şikayetlerdir. Yakın zaman içinde havuzda bulunan çocuklarda bu şikayetlerden herhangi biri mevcutsa en kısa zamanda hekime başvurmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında anatomik sebepler nedeniyle erkek çocuklara göre daha sık görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu içinde de en sık sistit (idrar torbası iltihabı) görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse ciddi böbrek hasarına yol açabilir.

False