GeriÇocuk Sağlığı Deniz, kum ve güneşin yararları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deniz, kum ve güneşin yararları

Deniz, kum ve güneşin yararları

Bırakın çocuklar sokakta, parkta, bahçede hatta evde hoplayıp zıplasınlar.

Sokakta oynayan, koşup zıplayan çocukların kemikleri daha güçlüdür. Onlar bilgisayar başındaki yaşıtlarına göre daha uzun boylu oluyor, daha sağlıklı büyüyor.

Eski dönemlerin yaz tatilleri deniz, güneş, kum, bağ-bahçe, oyun olarak akla gelirken, günümüzde deniz ve güneşten faydalanabilen çocuklar şanslı gruba giriyor. Bilgisayar ve televizyon özellikle çalışan anne- babaların çocukları için ciddi bir tehdit. Çocuklar bilgisayar başında hızla kilo alırken, hareketsiz hayat sebebiyle kısa boylu oluyorlar.

Bırakın çocuklarınız sokakta, parkta, bahçede hatta evde hoplayıp zıplasınlar. Böylece çocukların kemikleri, topuktan kemiğe gelen uyarı ile uyarılır ve kemik yapımı hızlanır. Çocukların bilgisayar karşısında kiloları artar. Oysa zıplayıp koşarak oyun oynarlarsa kemik yapımları artar. İskeletin yapıtaşı kemiklerdir. Kemiklerin de yaşayan diğer dokular gibi, yapım- yıkım döngüleri vardır. Kemik bir yandan üretilirken, bir yandan da yıkılır. Çocukluk döneminde büyüme devam ettiğinden kemik yapımı, yıkım hızından fazladır. Bu süreçte, kemiğin uyarılması sağlandığında büyüme destekleneceği gibi, kemiğin hiç uyarılmaması durumunda da büyüme daha yavaş seyreder.

Güneş, tene değdiğinde D vitaminini aktive eder. D vitamini de böbrek ve barsaklardan kalsiyum emilini uyarır. Uyku sırasında salınan büyüme hormonu da devreye girince çocuklarımızda beklediğimiz “büyüme” en güzel şekli ile meydana gelir. Çocuklarımıza “Yemek, güneş, uyku” sloganı bu bilgilerle anlatılmalı, hatırlatılmalı ve bu sloganla birlikte onların bol bol oyun oynamaları ve hareket etmeleri teşvik edilmelidir. Tabii bu arada öğlen güneşinden sakınılması ve mutlaka uygun koruyucu kremler kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı
Dr. Burcu Sönmez

False