GeriSağlık Dar uçlu ayakkabılar şekil bozukluğuna neden oluyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dar uçlu ayakkabılar şekil bozukluğuna neden oluyor!

Dar uçlu ayakkabılar şekil bozukluğuna neden oluyor!
Abone Olgoogle-news

Doğru ayakkabı seçimi için nelere dikkat edilmeli?

Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabıların nasır ve benzeri birçok probleme neden olabilir. Ayakkabı seçimi kullanım amacına uygun olmalıdır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ustaömer, ayak sağlığı ve ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. Ayak sağlığının çok önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Ustaömer, ayakların sık sık kontrol edilmesi gerektiğini, şekil bozukluğu, asimetri, renk değişikliği, ciltte ve kemik çıkıntılara yakın bölgelerde kalınlaşma, sertleşme, çatlama, ayaklardaki ısı farkı ve şişliğin kontrol edilmesi gerektiğini, kontrol sonucunda bir problem tespit edildiği takdirde uzman görüşü alınması gerektiğini vurguladı.

Ayak ve tırnak bakımı nasıl yapılmalı?

Ayak bakımında ayak ve parmak aralarını yıkanmalı, sonrasında iyice kurulamalı. Eğer cildiniz kuruysa yer yer kalınlaşma ve çatlamalar varsa cilt bakımı yapmanız uygun olacaktır. Ayak tırnakları tırnak batmalarını önlemek açısından düz kesilmeli, çok kısaltılmamalı ve tırnak kenarları kesilmemelidir.

Şeker hastaları, kalp hastaları gibi kan dolaşımında ve bacak ve ayak sinirlerinde hasarlanma olan kişilerde ayak bakımının dikkatli ve tercihen başkaları tarafından yapılması daha uygun olur. Ayakla ilgili şikayetlerin temelinde genetik, anatomik, fizyolojik faktörlere ek olarak uygun olmayan dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, sert tabanlı, taban desteği bulunmayan, yüksek topuklu veya topuk yükseltisi olmayan düz tabanlı ayakkabıların kullanılması yatmaktadır.

Yanlış ayakkabı seçimi hangi sorunlara neden oluyor?

En çok şikayet tarak kemiklerinde ağrı, başparmak yan kenarında çıkıntı, nasır, topuk ve ayak tabanı ağrıları şeklindedir. Ayak tarak kemiklerindeki ağrı ayak taban arkının düşüklüğünde veya yüksekliğinin yanı sıra ayak eklem, kemik ve yumuşak doku rahatsızlıklarında görülebilir. Genetik zemini olsa da özellikle ucu dar, üstü basık sivri burun ayakkabıların kullanımı ile belirginleşmekte ağrı ve şekil bozukluğuna yol açmaktadır. Topuk ve ayak tabanı ağrıları ayağın mekanik bozukluklarının yanı sıra eklem rahatsızlıklarında, sert tabanlı ve uygun olmayan ayakkabı kullanımında, bazı romatizmal hastalıklar da görülmektedir.

Nasırlar büyük, küçük parmak, topuk ve ayak tabanı yan kısımlarında oluşur. Uygun olmayan ayakkabı kullanımı, kemik ve eklem değişiklikleri, ayağın belli bölgelerinde fazla yük veya baskı halinde oluşan derinin tepkisel cevabıdır. Çatlaklar, genelde topukta ve nasırlar ile birlikte görülür. Derinin elastikiyetini kaybedip genişlemesiyle oluşur. Mantar hastalıkları ayak derisi ve ayak tırnaklarında deri veya tırnağın hasarlanması, bütünlüğün bozulması ile ortaya çıkabilir.

Yanlış ayakkabı mantara zemin hazırlıyor!

Yanlış ayakkabı kullanımı aşırı terleme veya ayak dolaşımındaki bozukluklar ve mantar oluşmasına zemin hazırlayabilir. Ayak terlemesi, deri ter bezlerinin salgıladığı sıvımsı terin buharlaşamadığı ciltte biriktiği durumlarda görülür. Aşırı hareket, stres, gerginlik ve genetik yapı ile oluşabilir. Ayak hijyeninin ve dolaşımının bozulduğu durumlarda virüsler siğillere yol açabilir. Siğiller nasırlar ile birlikte görülebilir. Pençe tırnak genellikle ileri yaşlarda ayakkabının ayağa baskı yapması, parmak yanlarının kalınlaşması gibi nedenlerle genelde başparmakta görülür.

Bağcıklı ayakkabılar daha sağlıklı

Ayakkabı seçiminin kullanım amacına uygun olmalıdır. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabıların nasır ve benzeri birçok probleme davetiye çıkarıyor. Ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlık ve ayağın şekline uygun olmasına özen gösterilmeli.

‘Daha sonra genişleyeceği’ düşüncesiyle alınan ayakkabıların ayak sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Günlük ayakkabı, yürüyüş ayakkabısı ve koşu veya spor dalları için kullanılan ayakkabılarda farklı özellikler aranmalıdır. Tercihen öğleden sonra ayaklar şiş haldeyken ayakkabı denemekte fayda vardır. Denediğiniz ayakkabı ayağınıza göre olmalı, ayağı kavramalı ve kaymamalı, ön kısımda ayak rahatça hareket edebilmeli, ayak fonksiyonu için uygun derinlikte ve ende olmalı, taban normal yürüme fonksiyonunu desteklemeli, dış taban kullanacağınız yüzeylerde kaymamalı, astar ve üst kısmında kullanılan materyal yumuşak ve esnek olmalı, ayakkabı içinde sağlıklı bir ortam oluşturmalı, baskı ortadan kalktığında kendi şeklini koruyarak orijinal haline geri dönmeli, yürüdüğünüzde batma ve basınç hissi yapmamalı, topuk kısmı dengeyi sağlamalı ve sağlam olmalıdır. Bağcıklı ayakkabıların ayağı daha iyi kavradığı ve ayarlanabildiği unutulmamalıdır.

Yürüyüş ayakkabınızın tabanı mutlaka yumuşak olmalı!

Anatomik ayakkabılar ayakta bazı noktaları destekleyerek yürüyüşü rahatlattığını, vücudun rahat taşınmasını sağlar. Nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıklarda cilt sağlığının korunması için doğal malzemeden üretilen ayakkabıların kullanılması uygundur. Yürüyüş ayakkabısı seçerken topuk kısmının alçak, destekleyici ve yuvarlak olmasına dikkat edilmelidir. Yürüyüş yapanlarda ilk topuklar yere değip sonra hareket parmağa doğru yuvarlanarak devam ettiğinden parmakların rahat bükülüp dönmesi için yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı hafif, havadar ve ayağa tam olmalıdır. Parmak kutusu parmaklar arasında ve ayakkabının ucu arasında parmakların oynayacağı kadar geniş bir mesafe olmalıdır. Ayak bileği ve ayak arkını sıkmamalı basınç hissi vermemelidir. Ayakkabıyı mutlaka yürüyüş sırasında giyeceğiniz çoraplar ile deneyip satın almadan önce ayakkabılar ile birkaç dakika sert zeminde yürüyün. Yürüyüş ayakkabılarınız ile kaç kilometre yürüdüğünüzü not edin ve her 500- 1000 kilometre mesafe kullandıktan sonra değiştirin. Ayakkabı seçimi ile ayaklarınızda oluşabilecek problemleri engelleyebileceğiniz gibi var olan problemlerinize de çözüm getirebilirsiniz.

İHA 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle