GeriKişisel Bakım Damatlık gömlek ve ceket seçimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Damatlık gömlek ve ceket seçimi

Damatlık gömlek ve ceket seçimi

Rahatlık ve şıklık için öneriler...

Damatlık seçmek gelinlik seçmek kadar zorlu olmasa da giyimine özen gösteren erkekler için çileye dönüşebiliyor. Damatlığın vazgeçilmez parçaları olan gömlek ve ceketi seçerken hem rahatlığı hem de şıklığı ön planda tutmak için gelinlikciler.net’in önerileri size yardımcı olabilir.

Ceket seçimi


Modeller çeşitlidir şal yaka, kruvaze, tek, çift, üçlü, düğmelerle farklılık gösterir. Ceket ceplerinin farklı yerlerde olması modelleri fazlalaştırır. Damatlık omuz kısımları dar olmamalı ve ceket bedene tam oturmalıdır. Düğün gününde oynayacağınızı dikkate alarak biraz kollara pay verilmesi gerekir.

Ceketinizin yaka uçlarına, kol manşetlerine, etek uçarındaki astar ile kumaşın birleştiği kısma, cep kapaklarına, iplik kesilmesi esnasında makas kesiklerine, içten kol astarına dikkat edin sökük büzülme çekme kesik olup olmadığına bakılmalıdır.

Gömlek seçimi

İyi bir gömleğin ayırt edici özelliği, gömlekle bedeniniz arasındaki uyumudur. Gömlek, ne üzerinizden dökülecek kadar bol, ne de vücut hatlarınızı ortaya çıkartacak kadar dar olmalıdır. Gömleğin ideal boy uzunluğu, manşet, ceketin altından yarım parmak görünecek şekilde ayarlanmalıdır. Dikişler, kumaş kalınlığı ile uyumlu bir aralıkta olmalıdır. Yaka dikişleri özenli yapılmalıdır. Boyun ve beden ölçüleri gömlek seçiminde dikkate alınmalıdır. Pamuklu kumaş tercih edilmeli, düğmeler kumaşla uyum içinde olmalıdır.

İyi gömleği gösteren en önemli ayrıntı nedir? Elbette yakası. Bu önemli ayrıntıda dikkat edilecek ilk unsur, yakanın giyilen takım elbiseyle ve kişinin yüz şekliyle uyumlu olmasıdır. Uzun ve dar yüzlü erkeklerin uzun yakalardan kaçınması, yuvarlak yüzlü erkeklerin ise geniş yaka kullanmaması tavsiye edilir. En ideal Atatürk yaka beyaz gömlek İngiliz tarzı kısa bir kravat ya da papyon giyebilirsiniz.
Gömleğinizin yakaları mutlak surette rahat olmalı boğazınızı sıkmamalı. Açık renklerin kullanılması koyu renkli gömleğe oranla zaman içerisinde oluşabilecek terlemeyi belirli ölçüde göstermeyecektir.

False