GeriSağlık Daha uzun yaşamak için…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Daha uzun yaşamak için…

Daha uzun yaşamak için…

Omega 3 yağ asidi, ölüm riskini azaltıyor.

ABD'deki Harvard ve Washington Üniversitelerinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, kanında, özellikle somon gibi bazı balıklarda çokça bulunan Omega 3 mucizesi olarak adlandırılan Omega 3 yağ asidi fazla olan 65 yaş ve üzerindeki kişilerin ortalama 2,2 yıl fazla yaşadığını, bu kişilerin ölüm riskinin yüzde 27'ye kadar azaldığını gösterdi.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Dariush Mozaffaris, uzun zamandır Omega 3 bakımından zengin balıklarla beslenmenin sağlıklı olduğunun düşünüldüğünü ancak yaşlılara olumlu etkisine ilişkin az araştırma bulunduğunu belirtti.

Araştırmada bilim adamları, kanda yeterli Omega 3'ün bulunmasının, kalp-damar sağlığı açısından önemli olduğunu bir kez daha vurgulayarak, “kalan yaşam süresini uzatabileceğine” dikkati çekti.

Bilim adamları, bu sonuçlara ABD'de 65 yaş ve üzerindeki yaklaşık 2 bin 700 kişiye ait 16 yıllık verileri inceleyerek vardı. “Annals of Internal Medicine” dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, Omega 3 içeren balık yağı hapları dikkate alınmadı.

A.A

False