GeriHamilelik Hazırlığı D vitamini ile doğurganlığınızı artırın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

D vitamini ile doğurganlığınızı artırın

D vitamini ile doğurganlığınızı artırın

Güneş yeterli gelmediğinde hangi besinler tüketilmeli?

Amerika'daki Columbia Üniversitesi Üreme Sağlığı Merkezi'de yapılan araştırmada tüp bebek tedavilerinde gebelik başarı oranları ile D vitamini düzeyleri bağlantısı bulundu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden, D vitamini takviyesinin doğurganlığı artırabileceğini belirtti.

Amerika'daki Columbia Üniversitesi Üreme Sağlığı Merkezi'de yapılan çalışma yüzde 53 İspanyol, yüzde 16 Asya, yüzde 20 Kafkas ve yüzde 7 Afro-Amerikan doksan dokuz kadın ile gerçekleştirildi. Amerika'da Doğurganlık ve Kısırlık Dergisi'nde yayınlanan haber ile ilgili olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden şunları söyledi: ''Çalışma sonucunda D vitamini seviyesi yeterli düzeyde iken hamilelik oranının yüzde 78, düşük olduğunda ise yüzde 37 oranında gerçekleştiği tespit edildi. Ayrıca çalışma en uygun D vitamini düzeyinin 30 ng / olduğunu göstermektedir.

Yapılan çalışmalar D vitamini rolünün endometriumun dışında da olabileceğini göstermektedir. Toplanan veriler sadece donör yumurta alıcıları için yapılmakla birlikte tüp bebek hamileliklerinde de D vitaminin önemli bir rol oynayabileceğinin kanıtıdır. Çalışma bütün infertil sorunlarında hastaların D vitamini takviyesi ile doğal doğurganlıklarının artırılabileceği fikrini destekliyor.

Canlı doğum oranları D vitamini eksikliği olan hastalarda yüzde 31 iken yeterli düzeyde olanlar arasında yüzde 59'dur. Farklı ırklarda D vitamininin sonuçları farklılık göstermektedir ancak bilim bunun nedenini henüz bulamadı.''

GÜNEŞİN YETERLİ GELMEDİĞİNDE SÜT VE PORTAKAL

Bilimsel araştırma sonuçlarına göre D3 vitamini güneş ışığına maruz kalan vücut tarafından sentezlenebilir. Peki, güneşin yetersiz kaldığı durumlarda hangi besinler alınmalıdır? D vitamini vücut güneşe tam maruz kaldığında sadece 30 dakikada üretilebilir. 37. derece enlem üzerindeki ülkelerde yaşayan kadınlar ne yazık ki, Nisan - Ekim ayları arasında D vitaminini yeterince sentez edemez. Bu durumda vücut toksisitesini engelleyen besleme döngüsü yaratılmalıdır. Ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, süt, karaciğer, tahıl ve portakal suyu gibi güçlendirilmiş besinlerle D vitamini doğal ya da kapsül şeklinde takviye olarak alınabilir.

Tavsiye edilen miktar günlük farklılıklar göstermektedir. Doğurganlık artırıcı bu vitaminin vücuttaki seviyesini basit bir kan testi ile belirlemek mümkündür.


GEBELİKTE KİLO HESAPLAMA

False