GeriSağlık Çok yemediğiniz halde kilo veremiyor musunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çok yemediğiniz halde kilo veremiyor musunuz?

Çok yemediğiniz halde kilo veremiyor musunuz?
Abone Olgoogle-news

Diyete başlamadan önce mutlaka metabolizma hızınızı ölçtürün!

Pek çok kişi metabolizmasının yavaş çalışmasından, bu yüzden de kilo verememekten yakınır. Peki, metabolizmanız gerçekten de yavaş mı çalışıyor? Şişman mısınız? İdeal kilonuz kaç olmalı? Günde kaç kilo kalori almalısınız? Tüm bu soruların cevabını Beslenme ve Diyet Uzmanı Simge Çıtak verdi.

Alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması durumunda şişmanlık olur. Sadece yediğiniz yağlar değil, vücudun yakamadığı her şey, yağa dönüşüyor. Vücudun depolama şekli budur. Fazladan yediğiniz çilek de, ekmek de vücutta adipoz dokuda (yağ dokusu) depolanıyor. O yüzden beslenmede denge çok önemli. Tüm besin grupları arasında denge kurmalıyız.

Bazal metabolizma insanın kilo dengesini korumasında önemli bir etkendir

Bazal metabolizma hızı, kişinin 24 saat içinde, doku ve organları için gerekli olan enerji ihtiyacıdır. Yani siz hiçbir şey yapmazken zaten sistemin çalışabilmesi için kaloriye ihtiyaç vardır ve buna bazal metabolizma hızı denir. Vücudumuzda en yüksek bazal metabolizma hızı, karaciğerimize aittir.

Bazal metabolizma için harcanan enerji, vücut enerjisinin yaklaşık yüzde 60 - 70’ini oluşturur. Bu sebeple alınacak kalorinin hesaplanabilmesi için bazal metabolizma hızının hesaplanması önem taşır. Bunun hesaplanmasında pek çok formül kullanılıyor, bu formüller gerçek metabolizma hızınızı ölçemezler ancak ortalama bir değer verebilirler. Kesin sonuç veren, gerçek ölçüm, ağızdan oksijen tüketim kapasitenize göre yapılır. Bazal metabolizma hızı ölçüm cihazı, 10 - 15 dakika süreyle, siz dinlenme halindeyken ağızdan oksijen tüketiminizi ölçer. Bu ölçümün doğru sonucu verebilmesi için ölçüm öncesi egzersiz yapmamak, kafein gibi uyarıcı maddeler tüketmemek önemlidir. Yani “benim metabolizma hızım yavaş” ya da “hızlı” demek için gerçek bir ölçüm yaptırmak gerekir.

Diyete başlamadan önce mutlaka metabolizma hızınızı ölçtürün!

Bazal metabolizma ve performans test cihazıyla iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Cihaz, istirahat halindeki metabolizma hızının ölçülmesini sağlayarak kişiye özel ayrıntılı bir beslenme programının çıkarılmasına yardımcı oluyor. Klinik testlerle sonuçlarının doğruluğu kanıtlanan cihaz bugüne kadar birçok merkezin formüller kullanarak hesapladığı bazal metabolizma hızını kişiye özel olarak kişinin oksijen tüketimini üzerinden en son teknoloji kullanarak hesaplıyor.

Bazal metabolizmanın hızını yaş, cinsiyet, yapı, stres, tiroit gibi sağlık sorunları etkiler. Bu nedenle Uzman Diyetisyen Simge Çıtak, mutlaka diyet öncesi metabolizmanın ölçülmesini ve hızının tespit edilerek ona göre bir uygulama yapılmasını tavsiye ediyor. 

False