GeriEtkinlikler Çocuklarıyla tatil yapacak ailelere 5 uyarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarıyla tatil yapacak ailelere 5 uyarı

Çocuklarıyla tatil yapacak ailelere 5 uyarı

Sömestirda çocuklarınızla birlikte tatile çıkacaksınız bu uyarılara dikkat edin!

Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Tatile çıkmak her durumda harika ama çocukları ile seyahat edecekler için biraz heyecanlı bir süreç. Eğer siz de tatile çocuklarınızla birlikte gitmeyi düşünüyorsanız, Enuygun.com’un bu uyarılarına dikkat etmenizde fayda var. İşte en önemli 5 husus…


1- Mutlaka plan yapın

Çocuklarla rahat bir tatil yapabilmek için hemen hemen her şeyin önceden planlanması gerekir. Uçak kalkış-varış saatleri, havaalanına, otele ya da konaklanacak yere nasıl gidileceği, otel seçimi ve dönüş gibi konular, çocuklar da dikkate alınarak detaylı planlanırsa, ailedeki herkes tatilden yorgun argın değil neşeyle dönme imkanına kavuşur. Elbette bu kural sadece uçak yolculukları için değil, her türlü ulaşım türü için geçerli.


2- Doğru ulaşım aracını seçin

Kısa mesafeli yolculuklarda özel araçla seyahat, özellikle 3 kişiden kalabalık aileler için hem rahat hem de ekonomiktir. Mola zamanları da çocuklara göre ayarlanabilir. Ancak uzak mesafelere araba ile yolculuk, çocuklarla (üstelik bebeğiniz de varsa) oldukça zor geçebilir. Zira çocukları uzunca bir süre sakin tutmak çok kolay değildir. Bu sebeple uzak mesafeli yolculuklar için uçak yolculuğu, erken rezervasyon ile ekonomik seyahat imkanı yanında konfor da sağlar.


3- Online check-in yapın

Çocuklarla seyahat edecek olanların küçük işleri bile seyahate çıkmadan önce yapması iyi olur. Örneğin uçakla seyahat edecek çocuklu yolcuların, havayollarının online check-in servislerini evden çıkmadan önce kullanması faydalıdır. Böylece havaalanında sadece bagaj teslim işlemi kalır.


4- Mümkün olduğunca az valiz alın

Çocuk ya da bebekle yolculuk edip tek bavulla seyahate çıkmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple özellikle havayolları ile seyahat edeceklerin bagaj kısıtlamalarına göre kendisini ayarlaması gerekir. Ücretsiz bagaj hakkı, fazla bagaj ve kabin bagajı haklarını öğrenerek hazırlık yapmak ekstra ücret ödenmesini engeller. THY iç hat uçuşlarında Business Class yolcularının kişi başı 30kg; Ekonomi Class yolcularının 20 kg; Promosyon Bilet sahiplerinin ise 15 kg’a kadar ücretsiz bagaj hakkı bulunur. Yanlarında bebekle seyahat eden yolculara ise ilave 10 kg ücretsiz bagaj hakkı verilir. Bu miktarları aşan bagajlar ağırlığına göre ekstra ücrete tabidir.


5- Önce sağlık ve güvenlik

Seyahat öncesi çocuklar için küçük bir ilk yardım kiti hazırlamak oldukça önemlidir. Bu kit, çocukların sürekli kullanmaları gereken ilaçların yanında beklemedik rahatsızlıklar düşünülerek hazırlanmalıdır. Yaralanma, soğuk algınlığı, ateş ve ağrı gibi durumlara hazırlıklı olmak, seyahatte herhangi bir sağlık problemini kısa sürede atlatmanızı sağlar.

Birçok havayolu şirketinde geçerli olan kabin bagajında sıvı taşınması ile ilgili düzenlemeye göre, sürekli kullanılması gereken ilaçlar sağlık raporu ibrazı ile kabine alınabilir. Diğer ilaçlarınızı ise uçağa telim ettiğiniz bagajınıza koyabilirsiniz.

False