GeriÇocuk Sağlığı Çocukların mutlu anneye ihtiyaçları var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukların mutlu anneye ihtiyaçları var

Çocukların mutlu anneye ihtiyaçları var

Anneler, çocuklarına güvenli ve huzurlu bir ortam nasıl sağlamalı?

Çocukların mutlu anneye ihtiyaç duyduğunu belirten Psikiyatrist Uzman Dr. E. Onur Özalmete, mutlu olmanın sırrını “Çocuğu aynalamak ve sınırların net olması” olması şeklinde ifade etti ve annelere bazı önerilerde bulundu.


Bazı faktörler bebeğin mutluluğunu gölgeliyor

Çocukların mutlu anneye ihtiyaçları var

Mutlu anne olabilmek tüm annelerin hayali; çünkü mutlu anne, mutlu çocukların yetişmesinde en önemli faktörlerin başında geliyor. Psikiyatrist Uzman Doktor E. Onur Özalmete, annelerin “Mükemmel anne ile mutlu anne” farkını ayırt etmesi gerektiğini söyledi. Annenin, bebeğine yansıtacağı bazı faktörlerin bebeğin mutluluğunu gölgeleyeceğini belirten Özalmete, bu faktörleri şöyle sıraladı: “Depresyonda olmak, kaygılı olmak, bütün yaşamını bebeğine adamak, yetersizlik hissi yaşamak, bebeğine karşı suçluluk duygusu yaşamak, çözümü dışarıda aramak.”

Özalmete, annenin “mükemmel anne” olmaya çalışırken en iyisi için sürekli araştırma yaptığını söyleyerek, “Anne en iyi olanı yapmaya çalışırken yetersiz ve kaygılı biri haline gelir. Evde ikinci bir öğretmen olmak ister. Baba dahil herkesi ve her şeyi çocuğun iyiliği için yönetmeye çalışır” dedi. 


Güven verin

  

Çocukların mutlu anneye ihtiyaçları var

Yeterince iyi anne olmanın sırlarını açıklayan Dr. E. Onur Özalmete, bunun için iki temel kural olduğunu anlattı. Bu temel kurallardan birinin “çocuğu aynalamak” olduğunu belirten Özalmete, “Yeterince iyi anne olmak çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını doğru anlayıp, güven verici, sakinleştirici bir tavırla ihtiyaçlarına en uygun yanıtı vermektir. Bir başka deyişle, bebekten gelen kaygılı uyaranın anne tarafından alınıp işlenmesi; bebeğe sakinleştirici bir uyaran olarak geri yansıtılmasıdır” diye konuştu.


Sınırları net çizin

    

Çocukların mutlu anneye ihtiyaçları var

Psikiyatrist Uzm. Dr. E. Onur Özalmete, yeterince iyi anne olmak için yapılması gerekenlerden birinin de sınırları net çizmek yani gerektiğinde hayır diyebilmek olduğunu dile getirdi. Sınırların çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağladığının altını çizen Psikiyatrist Uzm. Dr. E. Onur Özalmete, şunları söyledi:

“Sınır çizerken temel amaç, çocukta kuralları olan güvenli bir hayat hissi oluşturmaktır. Hayatın temel kurallarını ve sınırları görmek ve öğrenmek çocuğun temel ihtiyaçlarındandır. Çocuklar 2 yaşından itibaren sınırlarını öğrenmek için ebeveynlerini denerler ve zorlarlar. Bu davranışlar yaklaşık 6 yaşına kadar devam eder.”


Mutlu anne olmak için bazı öneriler

Çocukların mutlu anneye ihtiyaçları var

Annenin çocuğuna güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamasının yeterli olduğunu dile getiren Psikiyatrist Uzm. Dr. Özalmete, şu önerilerde bulundu:

• Eğitimi okullara bırakın. Eğitmeye çalışmak yerine kaliteli zaman geçirin.

• Oyun oynayın. Oyunda önemli olan oyunun eğitici olması değil tatmin edici ilişki kurmayı sağlamasıdır. Siz de tatmin olmalısınız. Keyif almadığınız oyunu oynamayın.

• Kendi yaşanmamışlıklarınızı, ideallerinizi çocuğunuz üzerinden gerçekleştirmeye çalışmayın (Örn: “Ben okuyamadım o okusun”).

• Kendinize yatırım yapın, çocuklar oradan öğrenir (Örn: “Hiç kitap okumuyor” Peki, siz okuyor musunuz?).

False