GeriSağlık Çocukların Duygularını İstismar Ediyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukların Duygularını İstismar Ediyoruz

Çocukların Duygularını İstismar Ediyoruz

İstismar sadece fiziksel ya da cinsel boyutuyla ele alınmamalıdır.

Her çocuğun sağlıklı bir çevre ve aile ortamında yaşama hakkı bulunuyor. Türkiye’de duygusal istismar önemsenmiyor ve çocuklarımızın, farkında olmadan gerek çevre gerekse aile içinde çok sık duyguları örseleniyor.

İstismar sadece fiziksel ya da cinsel boyutuyla ele alınmamalı. Hemen hemen her gün yakınları tarafından aşağılanan, kıyaslanan, tehdit edilen, korkutulan, eleştirilen ve görmezlikten gelinen çocuğun ruhsal duyguları önemli ölçüde yara alır, zedelenir. Bir çok aile bunun farkında olmadan, çocuklarının ruh sağlığını bozmada etkili olabiliyor. Psikiyatri tedavisi gören çocukların büyük bir bölümünü duygusal istismara uğrayan çocuklar oluşturmaktadır.

İhmal ve duygusal istismara uğrayan çocuklar, genellikle işsiz ve ekonomi düzeyi düşük olan ailelerde çok yüksek oranda görülüyor.

İstismarı Teşvik Edici Atasözleri 

“Varlık Seviştirir, Yokluk Dövüştürür”, “Eti Senin, Kemiği Benim”, “Kızını Dövmeyen, Dizini Döver”, “Dayak Cennetten Çıkma” gibi bazı atasözlerinin, çocuklara karşı kullanılmasının çok yanlış olduğunu da vurgulayan Özden, “İstismarı teşvik edici bu atasözleri, eğitimde yer almamalıdır” dedi. 

Ensest İlişki 

Türkiye’de ensest ilişki, hiç de küçümsenemeyecek boyutta. Yakınları tarafından tecavüz edilen, doktora gidip kürtaj yaptıran çocuk yaştaki kızlarla çok sık karşılaşıyoruz. Ancak bu ilişkilerin çoğu gizli tutulduğu için kamuoyuna yansımıyor.

Doç. Dr. Şüheda Özden

False