GeriÇocuk Sağlığı Çocukların 30 gün oruç tutması doğru mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukların 30 gün oruç tutması doğru mu?

Çocukların 30 gün oruç tutması doğru mu?
Abone Olgoogle-news

Çocuğa oruç tutmak isteyip istemediği mutlaka sorulmalı.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, bazı ailelerin çocukların oruç tutmasına onay verirken bazılarının sağlık sebebiyle oruca izin vermediğini belirtti.

Çocukluk döneminin önceden 14 yaşında bittiğini ancak şu an Dünya Sağlık Örgütü’nün kişileri 18 yaşına kadar çocuk kabul ettiğini söyleyen Tümerdem, “Çocukların adölesan yani ergenlik dönemi en erken 10 yaşında başlıyor. Ülkemizde yaptığımız çalışmalar sonucu kız çocuklarında ergenlik dönemi 12,5-13 yaşında erkek çocuklarında 14 yaşında başlayıp 17 yaşına kadar sürüyor. Sağlık açısından bakıldığında bu yaşın altındaki çocukların aç kalmalarını, gece sağlıksız yiyecekler yemelerini çok sağlıklı bulmuyorum, tabi karar yine aileye ve inançlara bağlı” diye konuştu.

Ramazanda ayında çocuklar orucu ortasında ve sonunda tutmalı

Her çocuğun bir aile hekimi olması ve ailenin hekime danıştıktan sonra çocuğun oruç tutmasına izin vermesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, şunları söyledi: “Çocuklar öncelikle aile hekimlerine veya bir sağlık merkezine götürülerek doktor kontrolünden geçirilmeli. Ergenlik dönemine girmiş ve doktorun sağlıklı dediği bir çocuk kendi isteği ve ailesinin izniyle belki oruç tutabilir. Oruç tutan çocukların özellikle oruç süresinin uzun olduğu bugünlerde otuz gün yerine Ramazan ayının başında, ortasında ve sonunda belirli aralıklarla oruç tutması daha doğru olur.”

Çocuğa oruç tutmak isteyip istemediği sorulmalı

Yaşanılan bölgeye göre ailelerin ve çocukların çevrelerinden baskı görebileceğini belirten Tümerdem, “Aileler üzerlerinde çevresel baskıları hissettiği zaman çocuklarından oruç tutmasını isteyebiliyor. Ancak bu durum doğru değil. Oruç tutmak isteyip istemediğini çocuğa mutlaka sorulmalı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İHA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle