Çocuklarda her karın ağrısı apandisit değildir

Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda her karın ağrısı apandisit değildir
Oluşturulma Tarihi: Ocak 01, 2012 00:00

Apandisit ağrısı hangi ağrılarla karıştırılıyor?

Haberin Devamı

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı, "Karın ağrısı çok önemli bir belirti, ancak her karın ağrısı apandisite bağlı ya da cerrahi tedavi gerektiren bir durumun habercisi değil. Karın ağrısı, bulantı, kusma ve iştahsızlık belirtileri ile gelen çocukların ancak %5'inde cerrahi tedaviye gerek duyuluyor" diye bilgi veriyor.

Göbek çevresinde başlayan, genellikle 6-8 saat sonra sağ alt kasığa yerleşen ağrı ile ağrı başladıktan sonra görülen kusma, iştahsızlık ve halsizlik, apandisite işaret ediyor. Apandisit, toplum genelinde %7 oranında görülürken, karşılaşılan tüm hastaların %1'ini 0-15 yaş arası çocuklar oluşturuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı çocuklarda karın ağrılarının önemsenmesi gerektiğini belirtiyor ve apandisitin ağır tablolara neden olmadan kontrol altına alınmasının önemini vurguluyor.

Çocuğunda apandisitten şüphelenen anne ve babaların, çocuklarının karın ağrısını geçirmek için evde ağrı kesici vermemesi, soğutma ya da sıcak uygulaması yapmaması ve karın ağrısını baskılamadan çocuğu hastaneye getirmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Tosyalı, "Karın ağrısı farklı yöntemlerle baskılanmaya çalışılarak zaman kaybedildiğinde apandisit patlıyor ve içinde biriken çok sayıda mikroorganizma kanı zehirlemeye başlıyor" diye bilgi veriyor.

Apandisit şüphesinde çocuğun öyküsünün iyi alınması gerektiğini aktaran Op. Dr. Tosyalı şöyle devam ediyor: "Öykünün ardından klinik bulgular tanımlanıyor ve iyi bir fizik muayene ile çok önemli ipuçları elde ediliyor. Apandisit tanısı konduktan sonra, gelişen teknoloji ve etkin antibiyotikler sayesinde uygun ameliyat şartları sağlanana kadar hasta hazırlanıyor. Kusması ve enfeksiyonu olan hastayı hemen ameliyata almaktansa, damar yolunu açarak vücudun gereksinim duyduğu sıvı ve elektroliti yerine koyup, uygun ağrı kesici ve antibiyotiklerle daha güvenilir şartlarda ameliyata alıyoruz. Ameliyattan sonra hasta genel olarak 12 saat sonra yemek yiyebiliyor, 24 saat sonra da taburcu ediliyor."

Apandisit ağrısı hangi ağrılarla karıştırılıyor?

Op. Dr. Nadir Tosyalı "Çocuklarda karın ağrısı solunum sistemi hastalığı, idrar yolları sorunu, kan hastalığı ya da merkezi sinir sistemine ait bir durumla ilgili olabilir. Bu nedenle karın ağrısı şikâyeti ile gelen çocukların mutlaka çok geniş bir yelpazede değerlendirilmesi gerekir" diye konuşuyor ve apandisit ağrısının hangi ağrılarla karıştırıldığı konusunda bilgi veriyor:

* Barsak iltihabı
* Boğaz enfeksiyonu sonrası karın içinde beze oluşumu
* İdrar yolları enfeksiyonu
* Karın zarı iltihabı
* Karıniçi barsak örtüsünün dönmesi (torsiyon)
* İçi boş organ delinmesi
* Karıniçi yangı veya iltihaplanma
* Kasık bölgesine ait olaylar, boğulmuş kasık fıtığı
* Yumurtalık kistlerinin kanaması, çatlaması
* Karın içerisinde kalmış testisin dönmesi (torsiyon)
* İkinci kör barsak varlığı
* Diyabetin ilerlemiş klinik tablosu
* Akut romatizmal ateş
* Hemofili hastalarında karın içi kanamalar
* Sağ akciğerde zatürre
* Kabızlık
* Kawasaki hastalığı
* Crohn hastalığı
* Kanamalı üriner sistem hastalıkları (Hemolitik üremik sendrom)
* Ailevi Akdeniz ateşi
* Psikolojik nedenler

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!