GeriÇocuk Sağlığı Çocuklarda görülen “kistik fibrozis” hastalığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda görülen “kistik fibrozis” hastalığı

Çocuklarda görülen “kistik fibrozis” hastalığı
Abone Olgoogle-news

Bu hastalığın en büyük belirtisi tendeki tuz oranı!

Türkiye'de 3 bin doğumda bir görülen genetik hastalık "kistik fibrozis"in belirtilerinden birinin, çocuk öpüldüğünde dudakta kalan tuz tadı olduğu bildirildi.

KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki: "Kistik fibroziste tuz kaybı fazla olduğu için çocukların teni normale oranla daha tuzludur. Aileler çocuklarını öptükleri zaman bunu fark edebilir. Böyle bir durumda kistik fibrozis düşünülmelidir" "Tanının gecikmesi, hastalığın seyri ve tedavinin etkinliği açısından sorun oluşturuyor. Tanı için mutlaka ter testi yapılmalıdır"

ÇOCUĞUNUZU ÖPTÜĞÜNÜZ ZAMAN DUDAĞINIZDA TUZ TADI MI KALIYOR?

Genetik hastalık "kistik fibrozis"in belirtilerinden birinin, çocuk öpüldüğü zaman dudakta kalan tuz tadı olduğu bildirildi. Çocuk göğüs hastalıklarının en önemlileri arasında yer alan kistik fibrozis, ailevi geçiş gösteren bir rahatsızlıktır.

Genetik bir hastalık olduğu için özellikle akraba evliliklerinin çok görüldüğü ülkelerde sık karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde 3 bin doğumda bir görülür. Bu hastalığa tanı koymanın zordur. Burun tıkanıklığı ve akıntısı, tekrarlayan zatürre, bronşit atakları, ishal, karaciğer hastalığı ve aşırı terleme gibi belirtileri vardır. Antibiyotikle tedavisine başlanan hastalık çoğu zaman tedavi edilmeden ve teşhis konulmadan ölüme yol açıyor. Kistik fibrozis tanısı ter testiyle konulabiliyor. Bu hastalığa sahip olan kişilerin hayat boyu tedavi alması gerekiyor.

ANNE KARNINDA TANI KOYUP ÖNLEMEK MÜMKÜN!

Baki, gelişim geriliğinin de kistik fibrozisinin habercisi olabileceğini ifade ederek, "Hastalar iştahları yerinde olmasına rağmen kilo alamaz, aksine kilo kaybeder. İleri yaşlarda ise bağırsak tıkanması gibi sindirim sistemine bağlı belirtiler ortaya çıkar. Özellikle yeni doğan bebekler, doğduktan sonra ilk gün dışkılama yapar. Bebek dışkılama yapmıyorsa bu hastalığın ilk belirtisi olabilir" bilgisini verdi.

Kistik fibroziste özellikle tendeki tuz oranına dikkat edilmesi gerekiyor. Ailelerin dikkatini çeken önemli hususlardan birisi de tendeki tuz oranıdır. Kistik fibroziste tuz kaybı fazla olduğu için çocukların teni normale oranla daha tuzludur. Aileler çocuklarını öptükleri zaman bunu fark edebilirler. Böyle bir durumda kistik fibrozis düşünülmelidir. Bunun dışında hastaların ter bezlerindeki bozukluk nedeniyle terleri de normale göre daha tuzludur. Ailelerin bu konuda hassas olması gerekir. Hastalarda tanının gecikmesi, hastalığın seyri ve tedavinin etkinliği açısından sorun oluşturuyor. Bu tür hastalara ter testi yapmadan tanı koymak mümkün olmadığı için mutlaka ter testi yapılmalıdır. Anne karnında da tanısı konulabilen bu hastalık “yeni doğan taraması” sayesinde önlenebiliyor.

AA

GENETİK HASTALIK NEDİR?

[video=hurriyetaile_video/cumhurgokhanekmekci1.flv]

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle