GeriÇocuk Sağlığı Çocuklarda babanın rolü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda babanın rolü

Çocuklarda babanın rolü

Erkek ve kız çocuklar için babanın rolü çok önemli.

Erkek ve kız çocuklar için babanın rolü çok önemlidir. Erkek çocuklar için babalar rol modeldir. Kızların da babaları ile iyi ilişki içinde olmaları öz güvenlerini, kişilik gelişimlerini özellikle de ergenlik döneminde yakından etkiler.

Bir çocuk için hem anne hem de babanın etkisi çok önemli. Araştırmalar, annenin de babanın da çocuklar üzerinde farklı etkiler yarattığını belirtiyor. Psikolog Özden Bademci Dandul, çocuğun gelişiminde babanın çok önemli bir rolü olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Bir babanın çocuğuna verebilecekleri ile bir annenin verebilecekleri farklıdır. Çocuğun sağlıklı gelişimi için hem annesine hem de babasına ihtiyacı vardır. Çocuğun en çok ihtiyacını duyduğu şeylerin başında anne babasının işbirliği içinde olması ve birlikte karar alabildiklerini görmesi gelir. Çocuklar özellikle de bebekler zannedilenin aksine evdeki atmosfere karşı son derece duyarlıdırlar. O nedenle de evdeki anne baba arasındaki gerilimi kolaylıkla hissederler. Anne baba arasındaki ilişkinin niteliği çocuğun empati yeteneğini olduğu kadar diğer insanlarla olan ilişkilerini de etkilerler. Babaların çocuklarına yaklaşımı ile annelerinki farklıdır. Babalar çocukları ile daha sert, hatta daha çok boğuşmalı oyunlar oynarlar. Babaların bebekleri, çocukları ile konuşmaları da annenin üslubundan farklıdır. Sözgelimi, bebekle kimin konuştuğunu görmeden, sadece bebeğin verdiği tepkileri gözlemleyerek kendisi ile annesinin mi yoksa babasının mı konuştuğunu anlayabiliriz.”

“Baba olmak, erkeğin yaşamında çok önemli bir adımdır” diyen Dandul, anne gibi babanın da çocuk sahibi olduktan sonra yeni rolüne alışmasının zaman alacağını vurguluyor. Bu nedenle babaların da doğuma hazırlanmaları ve doğumdan sonra anne bebek ilişkisinin dışında kalmamaları gerektiğini söyleyen Dandul, “Özellikle de doğum anında babanın annenin yanında olması, en başından bebeğinin hayatında olmasına, babanın kendisini 'dahil' hissetmesine yardım eder. Bazı babaların doğumun hemen sonrasında iş temposunun artması ve daha uzun saatler çalışmaya başlaması babanın kendisinin bile farkında olmadığı bir kaçış anlamına gelebilir” diyor.

Sosyallikte baba etkilidir

Dandul, ebeveynlerin çocukları ile olan ilişkilerinin büyük ölçüde kendilerinin yetiştiriliş biçimlerinden etkileneceğinin altını çiziyor: “Örneğin babanın kendi ebeveyni ile olan ilişkisi çocuğu ile kuracağı ilişkiye model oluşturur. Eğer baba kendi çocukluğunda anne ya da babasına duyduğu kızgınlığı, öfkeyi yansıtamamışsa, anne babasının otoritesi kızmasını engellemişse, kendi çocuğunun öfkesi ile başa çıkmakta zorluk çekecektir.”

Erkek ve kız çocuklar için babanın rolünün farklılığına dikkat çeken Psikolog Özden Bademci Dandul, bu farklılığı da şöyle anlatıyor: “Erkek çocuklar için babalar rol modeldirler. Yapılan araştırmalar erkek çocukların ne kadar sosyal oldukları ile babaları ile aralarındaki ilişkinin çok önemli rol oynadığını göstermektedir. Kız çocukların babaları ile iyi ilişki içinde olmaları onların öz güvenlerini olduğu kadar kişilik gelişimlerini, kimlik algılarını, aidiyet duygularını, özellikle de ergenlik döneminde yakından etkiler. Babalar ergenlik döneminde sınırların konmasına ve ergenin kendisini güvende hissetmesine yardım eder. Babanın rolü sadece sınırların belirlenmesi açısından değil, ergenin bağımsızlaşması, bireyselleşmesi açısından da büyük önem taşır.”

Psikolog Özden Bademci Dandul

False