GeriÇocuk Sağlığı Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın yolları

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın yolları
Abone Olgoogle-news

Okuma alışkanlığı çocuğunuzun sosyalleşmesini etkileyecektir.

Çocuğunuzun gelecekte iyi bir okuryazar ve aydın olması konusunda heves ediyorsanız bunun için yapacağınız şey aslında çok basit...

En küçük halinden itibaren onu kitaplarla haşır neşir etmeye başlamalısınız. Önceleri boyama kitapları ya da sesi kitaplar, sonraları ise sizin uykuya dalmadan yaptığınız okuma saatleri ve daha sonra ise kendine ait bir kütüphanesi olma fikrine alıştırmak olarak bu süreci geliştirebilirsiniz.. Bu süreci daha da verimli hale getirebilmek için ise en iyi kural örnek olabilmektir.

Evde okuma saati düzenleyin

Çocuğunuza kitabı sevdirebilmek için evdeki diğer bireylerde kitabın ne kadar faydalı bir şey olduğuna onu inandırması ve birlikte hareket edilmesi gerekiyor. Bunun için evde herkesin uyduğu bir okuma saati düzenlenebilir ya da kitap mevzusu sık sık muhabbetlerde konuşulabilir.

Çocuğunuza bir hediye alacaksınız bu çoğu zaman bir kitap olsun. Ya da aldığınız her hediyenin yanına kitabı da eklemeyi unutmayın. Bu kitaba olan vurgu onun hayatında önemli bir yer edecektir.

Bu alışkanlık çocuğunuzun sosyalleşmesini ve hayatındaki başarı seviyesini önemli oranda etkiyecektir. Bu yüzden anne ve babalar bu konuda çocuklarına yol göstermelidirler...

Kitap okuyan bir birey yaratmak düşündüğünüz kadar da zor değil. Çocuğunuzu bu yolda teşvik etmek için yapacağınız kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için sürekli bir motivasyon ile bu alışkanlığı edindirmiş olacağınıza emin olun.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle