Çocuklar neden havale geçirir? Havale belirtileri, tedavisi...

Güncelleme Tarihi:

Çocuklar neden havale geçirir Havale belirtileri, tedavisi...
Oluşturulma Tarihi: Mart 21, 2019 16:19

Havale geçiren çocukta hangi belirtiler görülür? Çocuklarda havale nedenleri nelerdir? Havalede ilk yardım nasıl olmalı? Havale nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen her şeyi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Haberin Devamı

Çocuğunu biranda titrerken, elleri ayakları kasılmış bir şekilde görmeyi hiçbir aile istemez ve bu durumda büyük panik yaşayıp çocuğuna kötü bir şey olduğunu düşünür. Ancak sorun düşündüğünüz gibi büyük olmayabilir. Çok yüksek ateşin sebep olduğu havale çocuklarda böyle nöbetlere neden olur ve %2.5 nöbet görülebilir. Bu nöbet sırasında çocuğa yapılacak en büyük yardım ailenin panik yapmamasıdır. Çocuklardaki havale sırasında neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgileri Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Talay şu şekilde açıkladı.

ÇOCUKLARDA HAVALE NEDİR?

Vücut ısısının çok yükselmesi durumunda yaşanan nöbet halidir. Genellik 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve ebeveynlerde paniğe yol açar. Havale çoğunlukla zararsız bir durumdur ve hemen hemen her çocuk havaleden sonra tamamen eski haline döner. Havale sırasında çocuğunuzun bilinci kapanabilir, titremeler, kollarında ve bacaklarında kasılmalar görülebilir. Çocuğun gözleri kayabilir, tuvaletini altına kaçırabilir, nefesi birkaç saniyeliğine durabilir hatta kusabilir. Burada aileye düşen görev nöbet esnasında çocuğu sakatlanmalardan korumaktır.

Haberin Devamı

ÇOCUKLARDA HAVALE NEDENLERİ NELERDİR?

• Havale genellikle yaşamın ilk 5 yılın görülür ve bir hastalığın seyri sırasında veya sonucunda ortaya çıkar,
• Bebeklerde en önemli nedeni ateş yapacak enfeksiyonlardır,
• Kan şekeri düşmesi,
• Vücudun tuz miktarında değişiklik,
• Metabolik bozukluklar,
• Epilepsi,
• Kafa travması

HAVALEDE İLK MÜDAHALE NASIL OLMALI?

• Çocuk sert bir zemine yan şekilde yatırılmalıdır.
• Sakin olun, panik yapmayın ve çocuğunuzla sakin bir şekilde konuşun.
• Özellikle çocuğun boynunu sıkan elbiseleri varsa gevşetin.
• Çocuğun etrafındaki sert ve sivri objeleri kaldırıp etrafını açın.
• Hareketlerini engellemeye onu sarıp tutmaya çalışmayın.
• Havale 10 dakikadan fazla sürerse ambulans çağırın.

HAVALE HANGİ SORUNLARA YOL AÇAR?

Basit havaleler beyin hasarına, zihinsel engelliliğe ya da öğrenme bozukluğuna yol açmazlar. Havale, epilepsi hastalığının bir belirtisi değildir. Havalenin yol açtığı en yaygın komplikasyon tekrarlayan nöbetlerdir. Eğer çocuğunuzun ilk havalesi hafif yüksek ateşten kaynaklandıysa, ateş aniden çıktıysa, aile geçmişinde havale varsa, ilk havalesini geçirdiğinde 15 aylıktan küçükse tekrarlayan havale geçirme olasılığı yüksektir.

Haberin Devamı

HAVALE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Havaleler genellikle birkaç dakika içinde kendiliğinden durur ancak 10 dakikadan fazla sürdüyse ya da tekrarlandıysa çocuğu muhakkak doktora götürmek gerekir. 15 dakikanın üzerinde süren havalelerin geçmesi için doktor ilaç tedavisine başvurabilir. Buna rağmen havale tekrarlarsa ya da ciddi bir enfeksiyonla beraber görülürse ve enfeksiyonun kaynağı saptanamazsa doktorunuz çocuğunuzun hastaneye yatırılmasını talep edebilir. Basit havale nöbetlerinde ise hastane tedavisi gerekmez.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!