GeriEtkinlikler Çocuklar İstanbul’dan ilham alacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar İstanbul’dan ilham alacak

Çocuklar İstanbul’dan ilham alacak

Studio-X İstanbul’dan 4 farklı atölye çalışması ve söyleşi…

Studio-X İstanbul, İnformel Eğitim – çocukistanbul işbirliği ile çocuklara yönelik yaratıcı bir çalışmaya imza atıyor. 8 Şubat – 31 Mayıs tarihleri arasında her Cumartesi günü çocukların yaşadıkları kentten ilham alarak kendilerini ifade edecekleri dört farklı atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Borusan Holding’in öncü sponsorluğunda, Columbia Üniversitesi tarafından Kasım 2013’te, İstanbul’da kurulan kentsel çalışmalar laboratuvarı Studio-X Istanbul, İnformel Eğitim – çocukistanbul işbirliği ile çocukların yaşadıkları kentle olan ilişkilerinden ilham alarak kendilerini ifade edebilecekleri “Çocukların İstanbul’u” adında bir dizi ücretsiz etkinlik düzenliyor.

8 Şubat – 31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 4 farklı atölye ve söyleşi programından oluşan “Çocukların İstanbul’u” etkinliğinde, Studio-X Istanbul çocukların kentleri ile ilgili hayalleri, düşünceleri ve isteklerini birçok farklı mecra yoluyla canlandırabilecekleri bir laboratuvar alanına dönüşecek.

“Çocukların İstanbul’u” etkinliğinde atölye ve sohbet çalışmaları her Cumartesi Saat 10.30-12.30 arasında farklı yaş gruplarına yönelik olarak gerçekleştirilecek.

4 farklı atölye

6-10 yaş grupları için iki farklı atölye çalışması yapılacak. “İstanbul’u Çiziyorum” isimli ilk atölyede çocuklar, özgün mekanları, martıları, kedileri, sokakları ile birlikte İstanbul’un hikayesini dinleyip sonra kendi İstanbul’larını çizip, kesip, boyayarak kendi özel İstanbul haritalarını oluşturacaklar.

“İstanbul’un Lezzet Haritası” isimli ikinci atölyede ise, çocuklar İstanbul’a ait lezzetlerden bazıları ile tanışacaklar. Yedikule marulu, Çengelköy salatalığı, Kanlıca yoğurdu ve daha pek çok malzeme ile çalışarak kendi elleri ile üretecekler.

9-12 yaş grupları için düzenlenecek etkinliklerin ilki “Çocuklardan İstanbul Rehberi” başlığını taşıyor. Bu atölyede çocuklar, İstanbul’a turist olarak gelen çocuklar için alternatif bir “gezi rehberi” oluşturacaklar.

“İstanbul ve Ben” isimli ikinci atölyede ise çocuklar uydu fotoğraflarından hazırlanan büyük İstanbul haritası üzerinde oturdukları semti, okullarını, sevdikleri yerleri keşfedecek ve birbirleriyle paylaşacak. Böylece her çocuk kendi bireysel İstanbul haritasını oluşturmuş olacak.

İnformel Eğitim – çocukistanbul tarafından hazırlanıp uygulanacak olan tüm atölye çalışmaları Studio-X Istanbul’da gerçekleştirilecek.

Adres: Meclis-i Mebusan Caddesi 35A Salıpazarı, İstanbul 

False