GeriÇocuk Beslenmesi Çocuklar için sağlıklı kahvaltı çeşitleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar için sağlıklı kahvaltı çeşitleri

Çocuklar için sağlıklı kahvaltı çeşitleri

Çalışan anneler çocuğunun kahvaltısını akşamdan hazırlayabilir...

Çocukların kahvaltısı nasıl olmalı? Sağlıklı çocuk kahvaltısı neleri barındırmalı? Beslenme Danışmanı Dr. Dyt. Yonca Sevim, okul çağındaki çocuklar için kahvaltının önemi hakkında bilgiler verdi.

Sağlıklı beslenme, çocukların büyüme ve gelişmesi için önemli olduğu kadar okul başarısında da büyük rol oynuyor. Çocukların beslenmesinde en değerli öğün olan kahvaltının özellikle çalışan anneleri vakit problemi nedeniyle endişelendirdiğini belirten uzmanlar, ancak yiyeceklerin akşamdan hazırlanmasıyla çocukların güne güzel bir başlangıç yapacaklarını söyledi. 

Çocuklar için sağlıklı kahvaltı çeşitleri

Okul döneminde sabahları anneleri en çok zorlayan konulardan biri de kahvaltıdır. Çocuklar sabahları uyanmak, okula gitmek özellikle de kahvaltı yapmak istemeyebilirler. Ancak kahvaltı; beyin fonksiyonları, konsantrasyon, hafıza ve dikkat süresinde artışa yardımcı olur. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, okula gidebilmek için trafikte uzun süreler harcayan, yoğun ders ve ödev programları olan çocuklar için kahvaltı çok önemlidir. Ancak akşamdan ya da daha önceden hazırlanacak pratik ve sağlıklı kahvaltılıklarla çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırılabilir.

AKŞAMDAN HAZIRLANACAK BAZI KAHVALTI ÇEŞİTLERİ

TAM TAHILLI EV YAPIMI POĞAÇALAR

Önceden hazırlanabilecek, tam buğday unu ve tereyağı ile yapılmış peynirli ve maydanozlu ya da peynirli ve dereotlu poğaçalar dondurucuya konulabilir. Çocukların da seveceği bu yiyeceklerin sabah ısıtılması yeterli olacaktır.

MEYVELİ VE YEMİŞLİ MUFFİNLER

Tam buğday unu, süt, yoğurt ve pekmez ile hazırlanmış bir avuç büyüklüğündeki kekler; havuç-ceviz, elma-fındık veya incir-badem eklenerek önc eden hazırlanıp, dondurucuda bekletilebilir. Bu kekler, şeker ile hazırlanmamalı, kabartma tozu yerine de maya kullanılmalıdır.

 

Çocuklar için sağlıklı kahvaltı çeşitleri
 

SEBZELİ VE PEYNİRLİ KEKLER

Tam buğday unu, süt ve yoğurt ile hazırlanmış bir avuç büyüklüğündeki az tuzlu kekleri; peynir-dereotu, ıspanak veya kaşar peyniri-kabak, dereotu veya bezelye, havuç-lor peyniri eklenerek önceden hazırlanabilir ve dondurucuda saklanabilir. Kekin üzerine çörek otu veya susam eklenerek lezzeti artırılabilir.

KREP DÜRÜMLER

Bir akşam önceden, tam buğday unu ve yumurta ile hazırlanacak krep hamuru, sabah teflon veya seramik bir tavada pişirilebilir. Bu işlem sadece 1 dakika alacaktır. Pişirilmiş krep, sürülebilen taze peynirler ve biraz çiğ sebze ile servis edilebilir ya da içine tarçın eklenip, pişirilerek tereyağı ve mevsim meyveleri ile sağlıklı bir waffle şeklinde hazırlanabilir.

     

Çocuklar için sağlıklı kahvaltı çeşitleri
     

KAHVALTI TABAĞI

Birkaç bölmesi olan, kapaklı kahvaltı tabağına; peynir, zeytin, domates püresi, reçel ya da pekmez yerleştirilebilir. Ufak boyda renkli biberler veya küçük salatalıklar yıkanıp ve dolapta bekletilebilir. Sabah tek yapılması gereken, bölmeli kahvaltılık tabağını ve çiğ biberleri masaya koymak ve ekmek dilimlerini ısıtmak olacaktır.

 

Çocuklar için sağlıklı kahvaltı çeşitleri
 

TATLANDIRILMAMIŞ KAHVALTILIK GEVREKLER

İçerisinde glikoz veya fruktoz şurubu, şeker içermeyen, yulaf ve çavdar ağırlıklı kahvaltılık müslilerin bir bardak kefir veya süt ile karıştırılması yeterli olacaktır.

 

Çocuklar için sağlıklı kahvaltı çeşitleri
 

TOSTLAR VEYA SANDVİÇLER

Akşamdan hazırlanacak Akdeniz tipi sandviçler dolaba konulabilir. Bu sandviçler beyaz peynir, dil peyniri, kaşar peyniri ve domates, biber, maydanoz ile hazırlanabilir. Sandviçlerde avokado, zeytin ezmesi ve sotelenmiş sebzeler de kullanılabilir. Şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bu sandviçler sabah tost makinasında ısıtılabilir ya da tost haline getirilip zamandan kazanılabilir.

CİHAN

False