GeriEtkinlikler Çocuklar için “Genç Kaşifler Programı”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar için “Genç Kaşifler Programı”

Çocuklar için “Genç Kaşifler Programı”
Abone Olgoogle-news

İ.Ü.Çocuk Üniversitesi öğrencileri “Hindistan-Nepal”de belgesel çekiyorlar.

İstanbul Üniversitesi ve Doğa koleji işbirliği ile kurulan İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Merkezi, gençlerin keşif ve merak duygularını geliştirmek için “Genç Kaşifler Programı”nı hazırladı.

Lise öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek programda çocuklar Coşkun Aral’la birlikte, Hindistan ve Nepal'deki görmeye değer yerleri ziyaret edecekler. Hindistan’ın renkli bölgelerinden Ganj Nehri’ne, Rajastan Çölleri’nden Himalayalar’a kadar geniş bir coğrafyada yapılan bu keşif seyahati sonucunda da bir belgesel oluşturulacak.

6-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek lise öğrencileri için hazırlanan programın önemli bir boyutu da gençlerin, 2,5 milyar Budistin ruhani lideri olan Dalai Lama’nın son konuşmasına katılmaları olacak. Bu konuşmada, Brad Pitt, Angelina Jolie ve Richard Gere gibi dünyaca ünlü starların bulunduğu çok az sayıda seçkin davetlilerin yanı sıra Dalai Lama’nın kişisel dostu olan Coşkun Aral ile birlikte Türkiye’den gidecek genç kâşifler de yer alacak. Dünyanın çatısı olarak da tanımlanan Himalaya'larda yaşanacak bu çok özel deneyim, gençlere büyük ufuklar açacak ve dönüşlerinde de çeşitli şekillerde bu deneyimlerini paylaşacaklar.

Gezide gençlerin çektiği fotoğraflar dönüşte tüm gençlerin katılacağı bir sergi ile kutlama şenliğine dönüşecek. Türk Hava Yollarının da katkı verdiği projenin bir diğer ayağı, 2011 sonbaharında Uzakdoğu'da gerçekleştirilecek. “Genç Kaşifler Programı” 24 Şubat Perşembe günü İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenecek toplantıyla tanıtılacak.

False