GeriÇocuk Sağlığı Çocuklar Anne-Babaları Kadar Uzuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar Anne-Babaları Kadar Uzuyor

Çocuklar Anne-Babaları Kadar Uzuyor

Çocukların büyüme hızları ile ailelerinin genleri ne kadar ilintili?

Çocukların büyüme hızları aileden aldıkları genlerle doğru orantılı. Herhangi bir engelle doğmamış bir çocuğun ortalama ne kadar uzunlukta doğduğu ve büyüdükçe ne kadar uzayacağı biliniyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Şükrü Hatun, konu hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

“Çocuklardaki büyüme hızı yaşa göre değişir. Genellikle kız çocuklar anneleri, erkek çocuklar da babalarının boyları kadar uzar. Çocuklardaki büyümede, en önemli dönem ergenlik öncesi dönemdir.

Yenidoğan bebeğin boyu ortalama 50 santim olur. Bebeklerin boyu birinci yıl 25, ikinci yıl ise 10 santim uzar. Sonraki yıllarda, büyüme hızı giderek azalır. Çocuklar 3-4 yaş arasında yılda 7 santim, 5-6 yaş arasında 6 santim, 6 yaştan ergenlik dönemine kadar 5 santim uzar. Bu nedenle, ergenlik öncesi dönemde, yılda 4.5 veya 5 santimden daha az büyüyen çocuklar mutlaka bir hekime gösterilmelidir.

Büyümede patlama görülen ergenlik döneminde, kız çocukları ortalama 15, erkek çocukları ise 20 santim uzar. Ergenlik dönemi bitiminde, boy uzaması durmaktadır. Yapısal boy kısalığı olan çocukların tedavisi mümkün değildir. Bu çocukların büyüme hızları yönünden izlenmesi gerekir. Bu durumdaki çocuklar, aynı zamanda ergenliğe de geç girerler. Bu çocuklardan 14 yaşına geldiği halde ergenliğe girmemiş olanlara ilaç vermek gerekebilir. Doğru kararlar verilmesi için hekimin yardımına ihtiyaç vardır.”

False