GeriÇocuk Sağlığı Çocuk felci ikinci tur aşı uygulaması başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk felci ikinci tur aşı uygulaması başladı

Çocuk felci ikinci tur aşı uygulaması başladı

Çocuk felci nedir, nasıl bulaşır, hastalığın belirtileri nelerdir?

İstanbul’da çocuk felci ikinci tur aşı uygulamasına başlandı. 13 Ekim’de başlayan aşı uygulaması 19 Ekim 2014'e kadar 6 ilçede yapılacak.

AA’nın haberine göre, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'un Esenyurt, Sultangazi, Fatih, Küçükçekmece, Sancaktepe ve Ümraniye ilçelerinde, çocuk felci hastalığına karşı iki turlu "poliomopup" (süpürme) aşı kampanyası başlatıldığı hatırlatıldı.

Bu ilçelerde ikamet eden 5 yaş altındaki 289 bin çocuğa yönelik çocuk felci aşısı uygulamasının birinci turunun 5-11 Haziran arasında gerçekleştirildiği bilgisi verilen açıklamada, ikinci tur uygulamanın 19 Ekim'e kadar bitirilmesinin planlandığı aktarıldı.

Aşılama belirtilen süre içinde bitirilemediği takdirde ek süre alınarak eksiksiz şekilde tamamlanacağı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Belirtilen ilçelerde bulunan 0-59 ay arasındaki tüm çocuklar ile diğer ilçelerdeki Suriye, Irak ve diğer endemik ülkelerden (Afganistan, Pakistan, Nijerya gibi ülkeler) gelen çocuklar, ağızdan iki damla çocuk felci aşısı ile aşılanacaklardır.
Uygulanacak aşılar rutin aşılamada kullanılan aşılar olup, 0-59 aylık çocukların aşıları tam olsa dahi bu tür destek aşılamaları yayılımın engellenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Zira, ülkemizde 16 yıldır çocuk felci vakasına rastlanmamıştır. Ayrıca Güneydoğu illerimizde sınır kapılarından bölgeye giriş ve çıkış yapanlara aşı uygulaması sürdürülmektedir.”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Keyhan Fidan, çocuk felci ve aşısı hakkındaki en önemli soruları cevaplandırdı.

Çocuk felci nedir, nasıl bulaşır?

Çocuk felci hastalığı (poliomiyelit), çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Üç farklı tipi olan çocuk felci virüsü; ağız yoluyla vücuda girer, boğazda ve bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır.

Çocuk felcinin belirtileri nelerdir?

Başlangıç belirtileri ateş, baş ağrısı, halsizlik, kusma, boyunda sertlik, kol ve bacaklarda ağrıdır. Yaklaşık her 200 vakadan bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçerek, orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcı olup, sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar artık çalışamazlar ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olur. Felçli vakaların %5-10’unda solunum kaslarında felç gelişerek ölüme yol açabilir.

Ülkemizde çocuk felci hastalığının durumu nedir?

Ülkemizde 1963 yılında başlatılan aşılama çalışmaları ile vaka sayıları giderek azalmış, özellikle 1985 Aşı Kampanyası’nın ardından çocuk felci vaka sayısında büyük bir düşüş gözlenmiştir.

Rutin çocukluk dönemi aşılama çalışmalarında yüksek aşılama hızlarına ulaşılması ve pek çok kereler yapılan geniş çaplı destek aşılama çalışmaları ile en son vakamız, Kasım 1998 tarihinde bildirilmiştir. Yaklaşık on beş yıldır ülkemizde yeni vaka görülmemiştir.
Ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 21 Haziran 2002 tarihinde “Çocuk Felcinden Arınmış Bölge” olarak ilan edilmiştir.

Çocuk felcinden arındırılmış bir dünya için anne ve babalardan beklentiler; aileler, rutin hizmetler çerçevesinde önerilen aşı takvimi doğrultusunda ve ayrıca uygulanacak olan ‘Çocuk Felci Aşı Günleri’nde çocuklarının aşılarını mutlaka yaptırmalı ve bu konuda sağlık personeline yardımcı olmalıdırlar.

Kimler çocuk felci hastalığına karşı aşılanmalıdır?

Tüm çocuklar, yaşamlarının ilk yılında çocuk felci hastalığına karşı rutin aşılama hizmetleri ile aşılanmalıdırlar. Bu aşılar; beşli karma aşısı içinde yer alan çocuk felci aşısı ile 2. ayını doldurduğunda başlayarak ikişer ay ara ile (2., 4. ve 6. aylarda) toplam 3 doz olacak şekilde tamamlanır. Daha sonra hatırlatma dozu denilen aşılar çocuk 1,5 yaşında iken ve ilkokul birinci sınıfta yapılır. İlaveten ağızdan çocuk felci aşısı da 6. ve 18. ayda uygulanmaktadır.

False