GeriÇocuk Sağlığı Çocuk bakıcısı aramanın incelikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk bakıcısı aramanın incelikleri

Çocuk bakıcısı aramanın incelikleri

Bu tüyolar size büyük fayda sağlayacak.

Özellikle çalışan ailelerin çocuklarının bakımını konusunda başvurdukları bakıcı seçimleri bazen zorlu bir döneme dönüşebiliyor. Çünkü her şeyden önce bir güven meselesi olan bu durum, ailelerin her zamankinden daha titiz olmalarını gerektiriyor. Uzman Psikolog Şafak Yeşilmen, bakıcı arayan ailelere önemli tüyolar sundu.

Bir çocuğun doğumdan sonra en önemli ihtiyacı, kendisiyle düzenli olarak ilgilenecek ve ilişki kurabileceği bakım verecek bir kişidir. Çocuk kendisini ve dış dünyayı algılamasını bu ilişki üzerinden yapılandırır. Dolayısıyla çocuk ile bu denli özel bir ilişkiye girecek olan çocuk bakıcısı oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Her ailenin çocuklarına bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklı olsa da dikkat edilmesi gereken temel bazı unsurlar vardır.

Öncelikle Acele Etmeyin

Her şeyden önce bakıcı ararken acele etmemek önemlidir. Çocukları için doğru bakıcıyı bulmak belli bir zaman alacağı için anne babalar henüz çocukları doğmadan bakıcı arayışına girmelidirler. Bakıcı arayışı sırasında anne ve baba beraber hareket etmeli, ebeveynlerden biri arayışta daha aktif rol oynasa bile “Nasıl bir bakıcı arıyoruz, ne zaman başlasın?” vs. gibi tüm konularda beraberce düşünüp karar vermelidir.

Ayrıca bakıcı, anne henüz annelik iznindeyken işe başlatılmalı ki bakıcı anne babanın beklentilerini, çocuk ile ilgili evdeki rutinleri öğrenebilsin. Bu durum anneye, bakıcının çocuk ile olan ilişkisini gözlemleme olanağı da sağlar. Anne çalışmaya geri dönmeden önce, aşamalı olarak günün belirli saatlerinde evden uzaklaşarak, bakıcı ve çocuğunu yalnız bırakmalı ki çocuk uzun süreli ayrılığa yavaş yavaş alışabilsin.

İyi Bir Referans Gibisi Yoktur

Bakıcı ile yapılacak olan görüşme onun yaşantısına ait bilgi ve ipuçları sağlayacaktır. Ancak kişilere güven duymak kısa bir görüşme ile oluşabilecek bir şey değildir. Bu açıdan, bakıcı seçerken en iyi yollardan biri güvendiğiniz birinden bakıcı ile ilgili alacağınız olumlu referanstır. Bakıcı ile görüşme yapıldığında özellikle nasıl bir kişiliğinin olduğu ve çocuklarla iletişiminin nasıl olduğu, varsa kendi çocuklarıyla ilişkisinin niteliğine dikkat edilmelidir. Bakıcının anne olması tabi ki avantajdır ancak olmazsa olmaz bir özellik değildir. Bakıcının daha önce çocuk bakmış olması, yani deneyimli olması da avantajdır.

Bakıcı Adayınız Sabırlı mı?

Zaman zaman eğitimli çocuk bakıcıları tercih edilir ancak önemli olan çocuğu gerçekten sevebilecek, sevecen-sıcak bir ilişki sunacak bir bakıcıdır. Çocuğa ilk 3 yılında doğal bir öğrenme ortamı ve yeterli uyaran sağlandığında, çocuk zaten kendiliğinden becerilerini geliştirecektir. Dolayısıyla bakıcının eğitimli olması tercih sebebidir, ancak şart değildir. Bakıcının sabırlı, sakin, dikkatli, iletişim becerileri iyi, esnek ve hoşgörülü birisi olması da önemlidir.

Katı ve kuralcı bir bakıcı çocukta kaygı ve korku yaratabilir. Bir bakıcıda bulunması gereken en önemli vasıf çocuğa karşı sevgi dolu olmasıdır. Bunu anne babalar bakıcı ve çocuğun birebir ilişkisini gözlemleyerek anlayabilir. Şayet bakıcı çocuğu içtenlikle okşuyorsa, çocuğun ihtiyaçlarını anlayıp onları karşılayabiliyorsa ve onunlayken gözlerinin içi gülüp eğleniyorsa bakıcı çocuğu seviyor demektir.

Bakıcı Adayının Diksiyonu Önemli mi?

Bebekler 7. aydan itibaren çevrelerinde konuşulan dili öğrenmeye başlarlar ve duyduklarını hafızalarına kaydederler. Bu nedenle bakıcının düzgün bir diksiyonunun olması, çocuk ile ortak bir dili konuşması da çocuğun dil gelişimini destekleyici bir unsurdur. Nitekim çocuk, bakıcının kendisini anlamadığını hissettiğinde engellenme duygusu yaşayabilir, öfkelenip gerilebilir.

Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişinin normal koşullarda çocuğunuz anaokuluna başlayana kadar (örn. 3 yaşına kadar) sizinle çalışmayı düşünüp düşünmediğini en başta öğrenin. Böylece çocuğunuz anaokulu yaşına gelene kadar bakıcı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Çünkü bakıcı değişikliği hem çocuk açısından hem de aile açısından zor bir durumdur. Özellikle küçük yaşlarda sık bakıcı değiştirmek çocuğa zarar verebilir. Hayatına giren ve bir süre sonra kaybolan bir kişi çocukta temel güveni sarsan ve yaşamı güvenilmez hissettiren bir unsur olabilir.

Çocuğa Nerede Bakılacak?

Bakıcı çocuğa mümkünse çocuğun anne babayla beraber yaşadığı evde bakmalıdır. Anne babalar kendi evlerinde temizlik ve düzen kurallarını koymayı ve uygulamayı daha kolay sağlayabilirler. Ayrıca, anne babalar bakıcıdan evde yatılı kalarak çocuklarına bakmalarını talep etmemelidir. Böylelikle çocukları ile geceleri ve hafta sonları kaliteli zaman geçirip, bakıcının da kendi hayatıyla ilgili işlerini yapmasına ve dinlenmesine zaman vermiş olunur. Bu, bakıcının performansını da olumlu etkileyecektir.

Bakıcıya Rahat Bir Ortam Sunulmalı

Anne babalar bakıcının performansının üstünde beklentileri olmamasına dikkat etmelidir. Bakıcıya rahat bir ortam sunulmalı ve ailedeki herkesin ona sevgi ve saygıyla yaklaşması sağlanmalıdır ki o da işini rahatça, sevgiyle ve tam performansla yapabilsin.
Anne babalar tıpatıp beklentilerine uygun bir bakıcı bulamayabilir. Mükemmel insan olmadığı gibi mükemmel bakıcı da yoktur. Anne babalar kendileri için en önemli özelliklerin ne olduğunu belirleyip, bu özellikleri en çok karşılayan birini seçmeli ve bunun dışındaki farklılıklara göz yummalıdır. 

False