GeriSağlık Çocuğunuzun Tokadına Boyun Eğmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzun Tokadına Boyun Eğmeyin

Çocuğunuzun Tokadına Boyun Eğmeyin

Günün birinde kızınız ya da oğlunuzdan şiddet görürseniz, şaşırmayın!

Günün birinde kızınız ya da oğlunuzdan şiddet görürseniz, şaşırmayın. Ne kadar mantıksız gelirse gelsin, yaşananları çocuğunuzun gözünden görmeye çalışın.

Tüm bunları yaparken sınırı aştığını da ona gösterin. Bunun yolu polisten de geçse çocuğunuzun güç gösterisine karşı önleminizi alın.

Çocuklar Anne-Babasına Neden Saldırganlık ve Şiddet Gösterir?

Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların anne-babaya saldırgan davranması veya şiddet uygulaması, oldukça sık görülen ancak hakkında fazla konuşulmayan bir durumdur. Anne-babaya yönelik şiddet; küfürlü konuşma, korkutma, tehdit etme, anne ya da babaya fiziksel zarar verme (İtme, tekmeleme, eşyaları üzerine fırlatma, vurma), eşyalara ve eve zarar verme, bıçak veya silahla tehdit etmeyi içerebilir.

Anne-babaya yönelik şiddet ister bir kere yaşanmış, isterse sürekli bir tutum olsun, mutlaka üzerinde durulması gereken bir durumdur. Çocuklar, anne-babaya karşı çeşitli nedenlerle saldırganlık gösterebilir. Bu nedenlerden hiçbiri saldırganlık ve şiddet tutumunun hoş görülmesini gerektirmez, ancak özellikle de ergen çocuğunuzun neden böyle davrandığını anlamanıza yardımcı olabilir.

-Özellikle de öfke duygularını kontrol etmeyi ve doğru bir şekilde ifade etmeyi henüz öğrenememiş olabilir ve bu nedenle de hiçbir öz disiplin uygulamadan hareket edebilir.

-Yetişkinlerin öfkesini kontrol etmeden, birbirlerine şiddet uyguladığını görerek büyümüş olabilirler. Bu durum, bu şekilde davranmanın normal olduğunu düşünmelerine neden olabilir.

-Sorunları çözmek ya da istediklerini elde etmek için başka bir yöntem bilmiyor olabilirler.

-Başka insanlara veya eşyalara değer verme ve saygı göstermeyi yeterince öğrenememiş olabilirler.

-Uyuşturucu veya alkol kullanımı, arkadaşından ayrılmak gibi nedenler de saldırgan tutumu tetikleyebilir.

-Anne-babalarını zayıf ve güçsüz görüyor ya da kadınlara bu şekilde davranılması gerektiğini düşünüyor olabilirler.

-Gerçekten zor bir dönemden geçiyor ve stresle baş edemiyor olabilirler.

Hangi Durumda Profesyonel Bir Yardım Almak Gerekir?

Sağlam bir tutum belirlemek ve uygulamak ne kadar güç olsa da, bunu yapmanız çok önemlidir. Ergen çocuğunuz da anne ya da babasına saldırgan davrandığında, kendisini ne kadar mazur göstermeye çalışırsa çalışsın; davranışından mutlaka rahatsızlık duyacaktır. Ayrıca bu davranışı hiçbir engelleme görmezse, başka alanlarda da aynı tutumu sergileyebilecektir. En başından bu sorunla baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız; mutlaka bir uzman hekimden yardım almalısınız.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 
Dr. Ayten Erdoğan

False