GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzun odası nasıl olmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzun odası nasıl olmalı?

Çocuğunuzun odası nasıl olmalı?
Abone Olgoogle-news

Çocuk odası alırken uzun vadeli kullanım düşünülmelidir!

Kids by Fatih Kıral İş Geliştirme Direktörü Çiğdem Taşdemir'e göre bir çocuğun evde en çok vakit geçirdiği bölüm odasıdır ve bu nedenle hem dinlenebileceği hem de ders çalışırken konsantrasyonu sağlayabilmesi önemlidir.

Çocuk odası alırken uzun vadeli kullanım düşünülmelidir. Çünkü çocuklar 0-18 yaş arasında sürekli gelişim gösterirler. Ve bu nedenle de onlar için her dönemde kullanabilecek eklenebilir üniteleri ve ihtiyaçlarına yönelik ürünleri seçmek de fayda vardır.

Erkek çocukları ile kız çocuklarının farklı hayal dünyaları vardır. Ürünler seçilirken bu farklılığa uygun tercihler yapılmalıdır.

Renkler de çocuğunuzun kendisini ifade etmesinde önemli yer tutar. Farklı ve parlak renklerin çalışma mekânların da kullanılması, sarı veya turuncu gibi, dikkat dağılmasına ve konsantrasyondan uzaklaşmaya neden olabilir. Örneğin erkek çocuklar için enerjiyi artıran mavi ve kahverengi tonları gibi düşünülürken, kız çocuklar için yumuşak ve sade renkler tercih edilmelidir. Beyaz ve Pastel renkler kız çocuklarının hayal gücünü ve konsantrasyonu artırmaktadır.

Bununla beraber odada ki ışığın fazla ya az olması da çocuğun sağlığını ve konsantrasyonunu etkiler. Karanlık, dar ve tıka basa dolu bir oda da çocuğunuzun rahat hareket edebilmesi mümkün değildir. Işık yeterli ve göz hizasında ayarlanabilir olmalıdır.

Hem ders çalışmak hem de dinlenmek için çocuğunuz rahat ve dingin bir ortama ihtiyaç duyacaktır. Nasıl ki rahat bir uyku uyuması için daha az aydınlık bir ortama ihtiyaç duyuyorsa ders çalışmak veya projelerini gerçekleştirmek içinde bir o kadar doğru aydınlatılmış ve ferah ortama ihtiyaç duyacaktır.

Çocuğunuzun ders çalışma motivasyonunu artırmak için yatağının toplanmış olması, uzanarak ders çalışmaması ve muhakkak bir çalışma masasında dik oturarak ders çalışması gerekmektedir.

Mümkünse her şeyi elinin altında bulabileceği yüksek olmayan bir raf sistemi olması gerekmektedir. Raflar ihtiyacını görür nitelikte dağınık olmamalı gerektiğinde eklenebilir üniteleri olan kütüphane veya raf sistemi olmalıdır. Raflar bir plan çerçevesinde düzenlenmeli ve gerekli bir nesne veya kitap arandığında kolayca erişimi olmalıdır.

Ve tüm uzmanlarında dediği gibi çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırmak için bir kütüphanesinin olması şarttır.

Çocuğunuza ders çalışma ünitesi seçerken organize olabilmesi için bütün bir çalışma alanı yaratmak daha doğrudur. Masa ve kütüphane ünitesi birbirine yakın ve kolay bulunabilirliği desteklemelidir. Kitaplıklar ayarlanabilir olmalıdır. Yaş büyüdükçe ve ihtiyaçlar arttıkça ve eklenebilen raf üniteleri olması da büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Dağınık ve ortalıkta duran kitaplar yerine raf da dizilmiş olarak kolay bulunabilirlik sağlayan kitaplar çocuğunuz için hem zaman tasarrufu da sağlayacak hem konsantrasyonunu yüksek tutacaktır. Ve derslerine daha iyi odaklanacaktır.

Çocukların odalarında kendilerini güvenli, rahat ve hareket kabiliyeti yüksek olması girişkenlik ve çalışkanlığını artıracaktır. Ve bir kimlik edinme açısından bulundukları mekânın ferahlığı ve etkinliği çok önemlidir.

Mobilya seçerken sağlığa zarar vermeyen malzemelerden üretilmiş olması da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Uzmanlar mobilya cilalarının sağlık açısından kurşunsuz olmasını önermekteler.

Uzun süre kullanabilirliği açısından da masif olması tercih ediliyor. Masif olması hem uzun süre dayanıklılık sağlar hem kolay temizlenebilmesi için önemlidir.

Kullanılan boyaların koku yaymamaları gerekir. Solvent esaslı ürünler kokar; kimyasal reaksiyon oluşturur ve gaz çıkarır. Bu reaksiyon 7 - 10 gün sürer.

Çocuk mobilya boyalarında sertleştirici maddelerinde kullanılmaması gerekmektedir. Sertleştirici maddeler kanserojendir.

Çocuğunuz günden güne büyümekte ve ihtiyaçları da değişmektedir. Odaları da onlar büyüdükçe değişmektedir. Bu ayrıca ek bir masraf gerektirir. Hem yatak ünitesinde hem de çalışma ünitesinde büyüyebilen ve eklenebilen üniteli ürünler seçmek büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Günümüzde aileler çocuklarının eğitimine çok önem vermektedir. Çocukların ders tekrarları ve ödevlerini konforlu bir çalışma ortamında yapabilmeleri için iyi kalitede onları destekleyen konforlu ergonomik bir sandalye ve rahat yazmak ya da okumak için doğru yükseklikte masaya ihtiyaçları vardır. Ergonomisi zayıf çocuklar için hazırlanmamış standart ofis ürünleri çocuklarda baş ağrısı, fıtık ve ders çalışmamaya neden olabilir. Bu nedenle aileler satın alacakları ürünler için iyi araştırma yapmalı ve kalitesi ergonomisi yüksek ürünleri tercih etmelidirler.

Masasında her zaman önemli tarihleri işaretleyip takip edebileceği bir takvim ve not alabileceği alanlar oluşturulmalıdır. Masa çekmeceleri kitap ve dosyaları yazı gereçlerini saklayabilecek yeterlilikte olmalıdır. Ayrıca mekanizmalar uzun süre sık açıp kapatmaya karşı dayanıklı ve çocukların yaralanmalarına sebep olmayacak şekilde dünya standartlarında olması gerekmektedir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle