GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzun ilacı sizsiniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Günlük yaşantınız çok yoğun olsa da çocuğunuza özel anlar yaratabilirsiniz.

Her ne kadar yoğun olursa olsun çocukları için küçük ve özel anlar yaratmak için ailelere önerilen bazı yöntemler bu sorunu aşmada yardımcı olabilir. İşte bunlardan birkaçı…


SABAH KAÇAMAKLARINI DEĞERLENDİRİN

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Günlük rutin koşturmalarımız arasında olmadan, sabahları onunla vakit geçirerek küçük savaşmalı oyunlar oynayabilirsiniz. Onu özel hissettirebileceğiniz en etkili zaman, çocuğunuzun özellikle okula gitmeden önceki sabah saatleri en harika olabilecek zaman dilimi.


SARILMAK HER ŞEYİN İLACI

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Uzmanlar çocukları en özel hissettirme yolunun fiziksel dokunmalar olduğunu ifade ediyorlar. Her fırsatta ona dokunmak en güvenli ve en kararlı sevgi gösterme yoludur. Ona sarılmak, gıdıklamak, ona yakınlaşarak elinden tutmak önemlidir.

Alarmınızı 15 dakika önceye ayarlayın. Ertelemeyi kurmadan direk uyanmaya hazırlayın. Bu vakti onunla yatarak, onu gıdıklayarak geçirin. Bazen yanına gittiğinizde uyuyor olabilir, ama sürekli bu hareketiniz artık onun için de gıdıklanma saati olarak bilinecek, bu da size tamamıyla bağlanmış olduğunu ve kendisinin özel olduğunu hissedecektir.


HİKAYELER, ÖZEL ANILAR YARATIR

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Çocuklar ilgi odağı olmayı severler. Ona kendisinin içinde yer aldığı, kahraman olduğu hikayeler onun favori uyku saati öncesi hikayeleri olacaktır.


İŞLERİNİZİ ONUNLA PAYLAŞIN

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

En kolay yollardan biri, ondan yardım istemektir. Mesela akşam yemeğini ona seçtirin ve malzemeleri almak için birlikte markete gidin. Yemeği hazırlamanıza yardımcı olmasına izin verin.


YASAKLARI BİRLİKTE AŞMAYI TEKLİF EDİN

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Çocuklar kuralları yıkmaya bayılır. Mesela akşam yemeğinde waffle yemek ya da anne baba ile gece geç saate kadar film izlemek onlar için çok eğlencelidir. Ona, “Birinci sınıfa geçersen bir gün seninle okulu kırabiliriz, birlikte alışveriş çıkabiliriz” gibi konuşmalar yapabilirsiniz. Kötü hissettiği bir gün onu restorana götürerek istediği gibi dondurma sipariş edebileceğini söyleyebilirsiniz ya da bir sabah uyandığında ‘Evde bu sabah brownie sabahı’ sloganını tutturabilirsiniz.


UYKUYA BİLE BİRLİKTE HAZIRLANIN

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Uyku zamanı çocukları en iyi hissettirebileceğiniz zamandır. Onun anlatmak istediklerini dinlemek onu özel hissettirecektir. Uyku saati öncesi onunla birlikte dişlerinizi fırçalayabilir, birlikte banyo yaparak onu rahatça uykuya hazırlayabilirsiniz.


ŞIMARIKLIK YAPIN

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Bazen şımarıklık yapmak onu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Çılgınlık yapmak çocuğunuzun dikkatini çekebileceğiniz en iyi yol. Ona kendi dünyanızda değil onun dünyasında olduğunu hissettireceksiniz. Uzmanlar, çok abartılı şeyleri önermiyorlar. Mesela büyük doğum günü partilerinin yerine sadece iyi ki doğdun şarkısı söyleyerek pasta yemeyi öneriyorlar.


SİHİRLİ KELİMELER KULLANIN

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Uzmanlar, ona odaklanmanız yerine “Seni seviyorum” ya da “Seninle gurur duyuyorum” gibi sözler kullanmayı öneriyor. Eğer kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız ona saygı duyduğunuzu ve yaptığı şeyler ile onunla gurur duyduğunuzu söylemelisiniz.


AYRINTILARI LEHİNİZE ÇEVİRİN

Çocuğunuzun ilacı sizsiniz

Ne olursa olsun bazen basit ve küçük şeyler çocuğunuzu iyi hissettirecektir. Ona özel isimler takabilirsiniz. Taktığınız lakaplı t-shirt yaptırabilirsiniz. Seyahatler yapıyorsanız eşinize söyleyip beslenme çantasına küçük notlar bırakmasını söyleyebilirsiniz. Özel kelimesi çok kuvvetlidir. Ona özel olduğunu hissettirin. Herhangi bir ortamda “Kim benim özelim?” diye sorarsanız o, bağırarak BENİM diyecektir.

False