GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzun her dediğini yapmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzun her dediğini yapmayın!

Çocuğunuzun her dediğini yapmayın!

Her dediği yerine getirilen çocuk sorumluluktan uzak büyüyor.

Çocuğunuza sevginizi her dediğini yaparak değil, sorumluluk vererek gösterin. Unutmayın ki, çocuklar istediğiniz gibi değil yetiştirdiğiniz gibi olurlar. 

6 YAŞA KADAR VERİLEN EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

Sahip olunan eğitim, yaşanılan sosyokültürel çevre, arkadaş ortamı ve inançlar tutumlarımızın biçimlendirilmesinde çok önemli bir faktördür. Çocuklarımızın tutumlarında 6 yaşa kadar verilen eğitim çok önemli. Ama 6 yaştan sonrası da önemli. 6 yaşına kadar tohumları atıyoruz. Ergenlik çağında bu tutumları şekilleniyor.

Çocuğunuzun her dediğini yapmayın

KURALLAR VE SINIRLAR OLMALI

Aileler genelde aşırı koruyucu, izin verici, ilgisiz, otoriter-baskıcı, demokratik tutum, olmak üzere bu 5 tutumdan birisini uyguluyor. Anne ve babalar tutarlı ve güvenli bir aile ortamı için, ailedeki herkesin nedenini bildiği kurallar ve sınırlar koymalıdır. Sınırlar; çocukların dünyayı ve insan ilişkilerini tanımalarını, yapmaları gerekeni kavramalarını ve kendi alanlarını keşfetmelerini sağlar. Kurallar konulurken de nedenleri ve sonuçları açıklanmalıdır.

Anne-babaların en büyük sorumlulukları, çocuklarını kendilerine yeten bireyler olarak yetiştirmektir. Bunu sağlamak için çocuklara doğru örnek olmak, onları uygun sınır ve kurallarla korumak, desteklemek, güven vermek gerekir.

 

Çocuğunuzun her dediğini yapmayın
 

ÇOCUKLARINIZA SORUMLULUK VERİN

Çocuklar istediğiniz gibi değil, yetiştirdiğiniz gibi olur. Çocuk eğitiminde en önemli etken tutarlı davranan anne babalardır. Aşağılamak, suçlamak, çocuk adına karar vermek yerine, çocuğu dinleyin. Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmayın. Çocuk, anne babası tarafından önemsenmek, değerli bir insan olarak kabul edilmek ihtiyacındadır.

İHA

[fotogaleri=1359]

False