GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzu Özel Hissettirmenin 7 Yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzu Özel Hissettirmenin 7 Yolu

Çocuğunuzu Özel Hissettirmenin 7 Yolu

Unutmayın, çocuğunuzu özel hissettirmek, her şeye “evet” demek değildir!

Yoğun yaşam temposu, iş koşuşturmaları, randevular, sosyal etkinlikler yüzünden bazen çocuklarımıza yeterli zaman ayıramadığımızı düşünür, kendimizi suçlu hissederiz. Peki, çocuğunuza yapabileceğiniz nasıl bir sürpriz onu özel hissettirir? Doğum günü partilerine harcayacağınız büyük rakamlar mı? Unutmayın ki onu özel hissettirmek, çocuğunuzun her isteğini yapmak demek değildir.

Sabahları Özel Zamanlar Yaratın

Sinir ve stresten uzak sevgi dolu aileler kitabının yazarı Bob Lancer ailecek sabahları yaratılan özel dakikaların günün atmosferini belirlediğini söylüyor. Sabahları, özellikle okula gidecek ve gün boyu sizi görmeyecek olan çocuğunuzun, hem güne iyi başlaması hem de sizin onu ne kadar önemsediğinizi bilmesinin en etkili yolu, çocuğunuzla birlikte paylaşabileceğiniz özel dakikalardır.

Sarılın ve Kucaklaşın

Dokunmak, gıdıklamak, kucaklamak, elini tutmak gibi fiziksel temasla ona olabildiğiniz kadar yakın davranmak, çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesini ve onu her daim seveceğinizi bilmesini sağlar.

Özel Hikayeler Yaratın

Çocuklar her zaman ilgi odağı olmak isterler. Eğer hikayenin içinde kendisi bir kahraman oluyorsa bu onun en özel ve en sevdiği uyku öncesi hikayesi olacaktır.

Ondan Yardım İsteyin

Çocuğa çocuk gibi davranmak ve onun için her şeyi yapmak çok kolaydır. Onu kendi kararlarını vermesi konusunda cesaretlendirmeli ve kendini özel hissettirmelisiniz. Örnek olarak çocuğunuza akşam yemekte ne yemek istediğini sorabilir, onunla alışverişe gidebilir, yemeği yaparken ve sofrayı kurarken size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Kuralları Yıkın

Çocuklar kuralları yıkmayı severler. Düşünün akşam yemeğinden hemen önce yenebilecek kocaman bir dilim pasta ya da uyku saatini geçirip anne-babayla izlenilen bir film onlar için klasik bir geceden ne kadar eğlenceli olacaktır.

Onunla Çocuk Olun

Çocukların hayal güçleri o kadar geniştir ki bazen sizin de onlara uyum sağlamak için kuracağınız ve yapacağınız çocuksu davranışlar onlarla iletişiminizi daha da kolaylaştıracak ve çocuklarınızın dünyasına girmek onları inanılmaz sevindirecektir. Onların ilgisini çekmek için bundan daha iyi bir yol olabilir mi?

Küçük Ayrıntılara Önem Verin

Aile uzmanları küçük ve basit ayrıntıların çocukların kendilerini iyi hissetmeleri için önemli olduklarını vurguluyorlar. Örneğin çocuğunuza takabileceğiniz sevimli bir isim onun kendisini mutlu ve özel hissetmesini sağlayabilir ya da evden ayrılırken çocuğunuza yazabileceğiniz kısa ama anlamlı bir notla onu mutlu edebilirsiniz. 

False