GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzu kime emanet etmek istersiniz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzu kime emanet etmek istersiniz?

Çocuğunuzu kime emanet etmek istersiniz?

Günümüzde çalışan anne babaların en büyük sıkıntısı en değerli varlıkları çocuklarına kimin bakacağı konusunda yaşanıyor.

Günümüzde çalışan anne babaların en büyük sıkıntısı en değerli varlıkları çocuklarına kimin bakacağı konusunda yaşanıyor. Sık sık gündeme gelen bu tartışmalı konuyu siz okuyucularımız için araştırdık.

Bebeklik döneminden başlayarak çocukların bakım ve beslenme ihtiyaçlarının zamanında karşılanması kadar bakan kişi ile sağlıklı iletişim kurması da onların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. Uygun koşullarda anne ile geçirilen bebeklik dönemi çocuk için en sağlıklısı iken günümüz koşullarında genellikle bu mümkün olamamaktadır.

Aileden Biri mi; Yoksa Bakıcı mı?

Bakan kişinin çocuğun ihtiyaçlarını zamanında karşılaması önemlidir. Anne babanın kurduğu düzeni sürdürmesi, çocuğu yanlış yönlendirmeden aktif iletişim kurması gereklidir. Bakıcı açısından da babaanne ve anneanne açısından da dezavantajlar yaşanabilmektedir. Örneğin; bakıcılarda yaşadığımız en önemli sıkıntı güvenilirlikken, babaanneler ve anneanneler söz konusu olduğunda böyle bir kaygı yaşanmamaktadır. Ancak bu durumda da torunlarının her isteğini yerine getirmeye çalışan büyükler, çocukların tutum farklılıkları arasında bocalamalarına neden olabilmektedir.

Bu nokta da doğru karar, koşullarımıza göre değişmektedir. Güvenilir bir bakıcı bulabiliyor muyuz, anneanne ya da babaannenin koşullarının torunlarına uzun süre bakmak için uygun olup olmadığını değerlendirmek çok önemlidir. Çünkü bakım ile ilgili sık değişiklikler çocuklar için doğru değildir.

Bakıcıya gönül rahatlığı ile çocuğumuzu bırakabileceğimiz kadar güvenebiliyor muyuz? Bakım, beslenme ve genel düzen konusunda bir düzen sağlayabiliyor muyuz? Bakıcı, anneanne ya da babaanne bizim kurallarımızı uygun hareket edebilecek mi? Anneanne ya da babaannenin sağlık durumu çocuğa bakabilecek kadar iyi mi? Bakıcı, anneanne ya da babaanne çocuk ile aktif zaman geçirebilecek mi? Tüm bu soruları değerlendirdikten sonra kendi koşullarımıza göre bir seçim yapmamız uygun olacaktır.

Bakıcıya bırakmak zorunda kaldığımız durumlarda güven konusunda yeterince rahat değilsek büyüklerin kontrolünde bir düzen oluşturmak da iyi olabilir.

Çocuk Gelişim Uzmanı Aile Danışmanı
Gülsüm Gençay 

False