GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzu güneş alerjisinden koruyun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzu güneş alerjisinden koruyun

Çocuğunuzu güneş alerjisinden koruyun

Güneşin zararlı ultraviyole ışınları, yetişkinlere oranla cilt sağlığı açısından hassas yapıda olan bebekleri ve çocukları daha fazla etkiliyor. Bir insanın tüm yaşamı boyunca aldığı ultraviyole ışınlarının yarısından fazlası çocukluk dönemine ait olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şemsettin Ayçiçek, çocukların sağlıklı gelişimi için aldığı gıda kadar güneş ışığndan faydalanmanın da o kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Yaz aylarında çocukların oyun oynamak veya dış dünyayla iletişim kurmak için dışarıda geçirdiği süre çok daha uzundur. D vitamini kaynağı olan güneş, kemiklerin gelişiminde büyük bir göreve sahiptir. Çocukların çok sıcak ve çok soğuk olmayan havalarda, günde en az 2 saat kadar dışarı çıkarılarak güneş ışığından faydalanmaları önerilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, çocukların derileri, güneş ışınlarını tolere edemeyecek kadar hassas olabilmektedir. Özellikle güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde dışarıda bulunan bebekler ve çocukların ciltlerinde güneş alerjisi görülebilmektedir.

GÜNEŞ ALERJİSİ NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Güneşe maruz kalındığında belirti veren güneş alerjisi, genellikle birkaç dakika içerisinde etkisini gösterir. Güneş alerjisi ufak kızarıklıklara neden olabildiği gibi, içi su toplamış lezyonlarla da ciddi belirtiler verebilir. UV ışınları, özellikle de hassas cilt yapısındaki kişilerde bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Güneş alerjisi, güneşe çıktıktan sonraki birkaç dakika içerisinde, vücutta oluşan kırmızı kabarıklıklar ve kızarmaya eşlik eden kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Çocuğunuzu güneş alerjisinden koruyun

GÜNEŞ ALERJİSİ ÇOCUKLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Açık tenli ve alerjik bünyeye sahip çocuklar, UV ışınlarının zararlı etkilerinden ve dolayısıyla da güneş alerjisinden daha fazla etkilenir. Çocuklar, özellikle de açık tenli olanlar, güneş ışınlarına karşı daha hassas olabilir. Alınacak birkaç önlem ile çocukları güneş alerjisinden ve güneşin zararlı ışınlarından çocukları korumak mümkündür.

Çocuğun cildinin hassasiyetine göre, uzman bir hekimin önereceği 15-50 faktör arası güneş koruyucu kremler, güneşin zararlı etkilerine karşı büyük oranda koruma sağlar. Ancak bu durum, çocuğun açık havada ve güneş altında dilediği kadar zaman geçireceği anlamına gelmemelidir. Güneş kremi, güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve 2-3 saatte bir yenilenmelidir. Güneş koruyucusuna rağmen, güneşin en etkili olduğu 10.00 ve 16.00 arasında mümkünse dışarı çıkılmamalıdır. Ayrıca, çocukların dudaklarına sürülecek güneş koruyucular da güneşin neden olabileceği yara ve uçuklara karşı koruma sağlar.

Çocuğunuzu güneş alerjisinden koruyun

GÜNEŞ BANYOSU YAPTIRIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Bebekler güneşe çıkarılırken, baş ve gözlerini korumak için güneş başlığı giydirilmelidir. Yazın güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında, çocuklara güneş banyosu yaptırılmamalıdır. Güneş banyosuna ilk gün 2 dakika ile başlanmalı ve toplamda 30 dakikayı aşmamalıdır. Çocuklara güneş banyosu yaptırılırken, fanila ve şapka giydirilmeli ve çocuklar güneşin altında kesinlikle uyutulmamalıdır. Daha büyük çocukların ise, yaz aylarında çıplak olarak güneş banyosunun 45 dakikayı geçmemesi gerekmektedir. Güneşin yararlı olduğu kadar zararlı olabileceği de unutulmamalıdır.

Yaz aylarında çocuklarda güneş çarpmalarına karşı dikkatli olunmalıdır. Çocuğun uzun süre güneşe maruz kalması deride kızarıklık, acı hissi, fazla etkilenmiş bölgelerde ciltte su toplanması, baş ağrısı, kusma, ateşe yol açabilir. Bu durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Güneş çarpmalarında çocuğun cildi soğuk ve nemli ise, gölge ve serin bir yere yatırılıp bacaklarının yüksekte tutulması gerekmektedir. Deri kırmızı bir renk almış, sıcak ve kuru ise, soğuk su altında tutulduktan sonra çocuğun serin ve gölge bir yere yatırılıp ateşi düşünceye kadar soğuk suya batırılmış bir bezle vücuda kompres uygulanmalıdır. Çocuklarda güneşin zararlı etkilerine karşı, hassas ciltler için geliştirilmiş yüksek koruma faktörlü güneş losyonları, doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Çocuğunuzu güneş alerjisinden koruyun

ÇOCUKLARI GÜNEŞTEN KORUMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

• Bebekler ve küçük çocuklar, saat 11.00 ile 15.00 arasında direkt güneşe çıkarılmamalıdır.

• Tatile çıkıldığında, suya dayanıklı en az 30 koruma faktörlü bir koruyucu krem kullanılmalıdır.

• Koruyucu kremler, yeterli miktarda ve cilde yedirilerek uygulanmalıdır.

• Güneş banyoları, iki dakika ile başlamalı ve süresi, vücut alıştırılarak artırılmalıdır. Bu süre, 25-30 dakikayı geçmemelidir.

• Çocuklar havuza veya denize girdikçe, havlu ile kurulandıkça güneş kremleri etkisini yitireceğinden dolayı, gün boyunca koruyucu krem sürmeye devam edilmelidir.

• Okul çağına gelen çocuklara, güneşten korunma yöntemleri anlatılmalıdır.

• Su kaybını önlemek amacıyla, çocukların yeterli miktarda su içmeleri sağlanmalıdır.

• Bebeklerin ve çocukların başları şapka ile güneşten korunmalıdır.

Çocuk, günde 30 dakikadan fazla dışarıda kalacaksa, güneşten koruyucu krem kullanması sağlanmalıdır.

• Süt çocuklarının ciltleri daha ince olduğu için, güneşe karşı daha hassastırlar. Bu nedenle, 6 aylıktan küçük çocuklar direkt güneşe çıkarılmamalı, gölgede tutulmalıdırlar.

• Çocuklar, terletmeyecek ve güneşe karşı koruma sağlayacak şekilde giydirilmelidir. Beyaz renkte kollu bir tişört ve kenarlıklı şapka bu anlamda uygun olacaktır. Giydirilen kıyafetler, seyrek dokumalı olmamalıdır.

• Bulutlu havalar önemsenmelidir, çünkü güneş ışınlarının %70’ı bulutları geçer.

• Kum ve suyun güneş ışınlarını yansıttığını unutulmamalıdır. Gölgede bile cilt yanıkları olabilir.

• Çocukların gözleri, UV korumalı bir gözlükle güneşten korunmalıdır. Uzun yıllar UV ışınlarına maruz kalmak, katarakt riskini arttırır.

• Güneşte en çok yanaklar, burun ve omuzlar yandığı için, özellikle bu bölgelerin korunmasına özen gösterilmelidir.

• Güneş kremleri, UVA ve UVB filtrelerini içeren, emilimi kolay, cildi nemlendiren, suya ve terlemeye dayanıklı, kokusuz ve renksiz, etki süresi uzun ve kullanımı kolay olmalıdır.

• Güneşten koruyucu ürünler, güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulanmalıdır.  

False