GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzla Sohbet Edin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzla Sohbet Edin

Çocuğunuzla Sohbet Edin

Hangi anne çocuğu yanında yokken neler yaptığını merak etmez ki?

Kim çocuğu okuldayken neler yaptığını merak etmez ki? Kiminle yemeğe oturduğundan ne yediğine, oynadığı oyunlardan derslerdeki durumuna kadar her şey hakkında bilgi sahibi olmak isteriz.

Tüm gün boyunca ne yaptıklarını kendilerinden dinlemek isteriz ama çocuklarımızla sohbet etmek bazen sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

İşte Size Bazı İpuçları

Eğer çocuğunuza "Günün neler yaparak geçti?" veya "Bugün neler yaptın?" gibi sorular sorarsanız genelde tüm ailelerin aldığı klasik cevaplardan alırsınız: "Her zamanki gibi, değişik bir şey yok" ya da "Hatırlamıyorum" gibi… Bu tarz soruların yerine onunla ilk defa konuşmaya çalıştığınız bu dönemlerde spesifik olmayan sorular sormakta fayda vardır.

Sizinle konuşmaya alışıp kendi isteğiyle iletişim kurmaya başladıktan sonra daha fazla detay alabileceğiniz soruları sorabilirsiniz. Açık uçlu sorular sorarak sohbeti istediğiniz noktalara çekebilirsiniz. İlk zamanlardaki tavrınız ve hareketlerinizin bu tarz sohbetlerden ileriye gitmemesine özen gösterin. Özellikle okuldan henüz gelmişken, yemek yerken ya da oyun oynarken soru sormaktan kaçının.

Eğer bir şeyler yolunda gitmiyormuş gibi görünüyorsa, geçirdiği gün ile ilgili ağzından laf almaya çalışabilirsiniz. Ona kendi geçirdiğiniz gün hakkında bilgi verirseniz sizinle sohbet esnasında hem ona vereceği cevaplar hakkında örnek teşkil etmiş olursunuz hem de daha sıcak bir sohbet içine çekersiniz. Mesela; " Bugün benim için zor bir gündü ama en sonunda bitti. Senin günün nasıldı? Sen de benim gibi zor bir gün geçirmedin umarım?" vb.

Eğer çocuğunuzun sorularınız karşısında endişeli ve stresli olduğunu fark ederseniz ona biraz daha zaman tanımalısınız. Böyle bir durumda onu konuşmaya zorlarsanız istediğiniz sonuca hiçbir şekilde ulaşamazsınız.

Unutmayın eğer çocuğunuz onunla yaptığınız konuşmadan memnun ve mutlu bir şekilde ayrılırsa sizinle her ihtiyaç duyduğunla konuşmak isteyecektir. Böylelikle hem size hem kendine güveni artacaktır.  

False