GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzda kusma ve karın ağrısı varsa dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzda kusma ve karın ağrısı varsa dikkat!

Çocuğunuzda kusma ve karın ağrısı varsa dikkat!

Bu virüse antibiyotikler fayda etmiyor.

Uzmanlar dünyada milyonlarca çocuğu etkileyen ve aşırı kusma, şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini gösteren rotavirüse karşı uyarıda bulundu. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Mesut Özel ise antibiyotiğin rotavirüs tedavisinde yeri olmadığını açıkladı. En iyi korunma yolunun aşı olduğunu belirten Özel, dikkat edilmesi gereken bazı noktalara da değindi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Mesut Özel, antibiyotiğin tedavide yeri olmadığını söylüyor. Rotavirüse bağlı ağır ishallerin sıklıkla 3 ay-2 yaş arasındaki çocukları etkilediğini belirtiyor. Yaklaşık 2-4 günlük kuluçka döneminin ardından ani yüksek ateşe yol açıp, aşırı kusma ve şiddetli ishal gibi belirtiler gösterdiğine dikkat çekiyor.

Dr. Mesut Özel, şu bilgileri veriyor: "Rotavirüs ishallerinde diğer etkenlere ait ishallerden daha fazla sulu ishal, bulantı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı görülmektedir. Rotavirüs enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatırılan çocukların çoğunluğunda ateş, kusma ve ishal bileşiminden oluşan bir klinik görülür. Ancak rotavirüs ishalinin tanısı konulsa bile, hastalığa yönelik özel bir tedavisi bulunmuyor. Rotavirüs tanısını doğrulamak için birkaç laboratuar yöntemi kullanılabilir. Rotavirüs ishalinin özel tanısının konulması, tedavi yaklaşımını değiştirmez. Özel bir antiviral tedavi yoktur."

ANTİBİYOTİKLER FAYDA ETMİYOR

Viral ishallerde antibiyotiğin fayda etmediğini dile getiren Dr. Özel, "Bir başka değişle, rotavirüs tedavisinde antibiyotiğe yer yok. Aksine, antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozarak, ishalin uzamasına ve ağırlaşmasına yol açabiliyor. Rotavirüs ishaline karşı tek korunma yöntemi olarak aşı gösteriliyor. Rotavirüs aşısı Türkiye'de rutin aşı takvimine alınmış değil. Aileler kendi isteği doğrultusunda ilgili hekime yaptırabiliyor. Halen piyasada olan aşı 2006 yılından beri ABD ve birçok Avrupa ülkesinde güvenli bir şekilde uygulanıyor. Aşının uygulanmaya başlamasıyla birlikte aşı yapılan grupta hastaneye yatış oranında yüzde 85 oranında azalma kaydedildi. Rotavirüs aşısının etkinliğinin yüzde 74 ile yüzde 98 arasında olduğu bilimsel yayınlanlarla ispatlanmış durumda. Rotavirus gastroenteriti çok sayıda ayaktan poliklinik ve hastane yatış oranları nedeniyle ülke ekonomisine ve ailelere büyük yük getiriyor." bilgilerini veriyor.

KORUNMA YOLLARI NELER?

Rotavirüs ishaline karşı korunmada öncelikli yönteminin aşı olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam ediyor: "Bunun yanı sıra temizlik ve hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Zira rotavirüs, ishal bir kişinin dışkısı ile kolaylıkla çevreye yayılabiliyor. Kişinin dokunduğu kapı kolları, telefon, asansör düğmesi, oyuncak, bardak gibi çok çeşitli araçlarla çevredeki diğer kişilere kolayca bulaşabiliyor. Rotavirüs kuru yüzeylerde 6 ile 60 gün arasında canlı kalabiliyor."

Dr. Özel, milyonlarca çocuğu tehdit eden rotavirüsten korunmak için gerekli kuralları şöyle sıralıyor: "“Temiz olduğuna inanılan sular içilmeli. Bebek temizlendiğinde kullanılan suların temiz olmasına dikkat edilmeli. Çocuklarda yalnızca pastörize süt ve şişelenmiş meyve suyu verilmeli. Taze meyve ve sebzeler yenilmeden önce mutlaka bol su ile yıkanmalı. Et, balık ve deniz ürünleri mutlaka iyi pişirilmeli. Yemekten önce ve sonra, tuvalete çıktıktan sonra ve bebeğin altı değiştirildikten sonra eller mutlaka iyice yıkanmalı."

CİHAN

False