GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları

Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları

Banyo vaktini eğlenceye dönüştürmek için bunları yapın!

Bebekler genellikle suyu sever ancak bazıları nedense banyo yapmak konusunda inatlaşırlar. İşte, bu gibi durumlarla karşılaşan ailelere, Uzman Psikiyatrist Dr. Gökben Hızlı Sayar çocuklarına banyo yapmayı sevdirebilecek önerilerde bulunuyor.

Kimi çocuklar banyo zamanı son derece neşeli ve istekliyken kimileri de banyodan korkar ve endişe duyar. Çocuğun banyoya isteksizliği ile vücut temizliğinin kaçınılmaz gerekliliği arasında sıkışan anne giderek gerilir. Genellikle çocuğun ağlaması, annenin umutsuzca sakinleştirme çabaları arasında banyo zamanı bir işkence haline gelir.

Banyo vaktini eğlenceye dönüştürün

Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları

Çocuklara özel üretilmiş ve neşeli figürlerle süslenmiş şampuan, banyo lifi kullanın. Bunları alıp çok güzel olduklarını, banyoda kullanabileceğini anlatın ve çocuğun incelemesine izin verin.

Suyun ısısı ile ilgili çocuğunuzun yaşayabileceği rahatsızlığı azaltmak için ısı ayarı yapılabilen termostatik bataryalar kullanabilirsiniz.

Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları

Onlara banyo için farklı oyuncaklar sunun

Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları

Sadece banyoda oynayabileceği, günün diğer kısımlarında ulaşamadıkları oyuncaklar temin edin. Bunun için pahalı oyuncaklara ihtiyacınız yok, bir plastik maşrapa ya da mutfakta kullandığınız farklı boylardaki ölçü kapları bile işinizi görebilir. Her hafta yeni bir oyuncak sunun ki banyo yapmak onun için keyifle özdeşleşsin.

Kendi banyo şampuanını kendisi hazırlasın

Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları

Daha büyük çocuklarda bir şişede farklı şampuanları, sabunları ve suyu karıştırarak kendi banyo malzemesini yaratmasını sağlayın. Çocuğunuzun banyoda bunu denemesi hoşuna gidebilir.

Köpük mucizesinden faydalanın

Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları

Banyoda köpük yapması ve bununla sadece banyo zamanı oynaması için teşvik edin. Ufak bir hortum parçası ya da halka ile farklı boylarda köpükler yapmak onu eğlendirir. Yaptığı köpüklerin patlamadan suyun üzerinde durması, ıslak elleriyle köpükleri tutabilmeleri onlara sihir gibi gelir.

Su sıçratmasına izin verin

Çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yoları

Çocuğunuza banyo yaptırırken rahat giyinin, banyo halılarını toplayın. Bırakın istediği gibi su sıçratıp etrafı ıslatabilsin. Banyonun asıl eğlencesi o zaman çıkar.

Minik sanatkarlarınız için banyo kalemleri alın

Sadece fayans yüzeyine yazabilen ve su ile temas edince kolayca çıkan kalemleri bebek mağazalarında bulabilirsiniz. Küvetin içine resim çizebilmek çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir.

Ayrıca banyo sonrası için ödüller koyarak da çocuğunuzu banyo yapması konusunda teşvik edebilirsiniz.

False