GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuz okula uyum sağlamakta zorlanıyor mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuz okula uyum sağlamakta zorlanıyor mu?

Çocuğunuz okula uyum sağlamakta zorlanıyor mu?

Okul değiştirerek bu sorunu çözmeye çalışmaktan uzak durulmalı...

Uzun bir yaz tatilinden sonra okula dönüş başladı. Peki, bu süreçte ailelerinden ilk defa ayrılacak veya uzun bir tatilden sonra okul disiplinine girecek çocuklarımızı ve tabi ki siz aileleri nelerin beklediğini biliyor musunuz? Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu görüşleri ile okulun çocuklarınız için fobi olmasını engelleyebilirsiniz.

OKULU BİR OYUN SAHASIYMIŞ GİBİ TANITMAYIN

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu, "Okul farklı bir evren. Kurallarıyla, sınırlarıyla, kural koyucularıyla ve talep ettikleriyle farklı. “Ev”le kesiştiği alanlar ve benzerlikler elbette var. Bu noktada çocuğu bekleyen şey farklılığın getirdiği bir yabancılık hissidir. Anne babanın hükmetmediği ama başka büyüklerin hükmettiği ortamda kendi yerini bulma, pozisyon alma, diğerlerini gözlemleme ve durumu anlama uğraşı çocuklarımızı ilk haftalarda oldukça yorar. Öğretmenleri ve ebeveynleri arasında otorite paylaşımını anlayamaya çalışan çocuklarımız aynı zamanda diğer çocuklara yanaşma, bir gruba ait olma zorlukları ve elbette akademik beceri gösterme gerekliliğine de maruz kalır" dedi.

Bu noktada en çok yapılan hataların başında ebeveynlerin okulu bir oyun sahasıymışçasına tanıtması olduğunu belirten Zahmacıoğlu "Okul bir lunapark veya arkadaşların, popüler tabirle “kardeşlerin” sevecenlikle kollarını açıp çocuğunuzu kucaklamaya hazır olduğu bir yer değildir. Bu gerçeklik okulun kötücül veya sıkıcı bir yer olduğunu da elbette göstermez. Ama beklentilerimizi ne denli güncel gerçeklerle uyum içerisinde belirlersek yaşayacağımız olası sıkıntıların etkilerinden kolay kurtulabiliriz" şeklinde konuştu.

Çocuğunuz okula uyum sağlamakta zorlanıyor mu

OKULA ALIŞMASI KOLAY OLMAYABİLİR

En çok yaşanan sıkıntı elbette çocuğun, okulu, evin uzantısı gibi algılamaya eğilimi olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu, bunda şaşılacak veya yanlış bir şeyin olmadığını da ekliyor ve şöyle devam ediyor: "Alışkın olduğu ve içine doğduğu bir sistemden diğerine girmek ve çıkmak kolay işler değil. Neden girmek ve çıkmak diyorum; sabah okulda akşam ve hafta sonu ise evde. Yani iki sistem arasında gezebiliyor olması lazım. Bunu yaparken de iki ayrı patronun (ebeveyn ve öğretmen) büyük talepleri ve arzularıyla kendi çocuk talep ve arzularını da doyurması lazım. Ödev ve oyun meselelerini yan yana götürmek özellikle günümüzde büyük maharet. Günümüzün yorgun ebeveynleri, genellikle olumsuz seyreden çevresel şartlar yüzünden, ödev sonrası oyun zamanını da yapılandırmak ve kontrol etmek istiyorlar ama duvara tosluyorlar. Çünkü çocuk, ebeveyn ve öğretmenin denetimi dışında aylaklık etmek arzusunda bir yandan. Bu sıkışmışlık duygularını gideren ve yanı başında bunu ona sağlamayı vadeden en önemli nesne de elbette bilgisayar, tablet vs. Daha da genel bakarsak, sokakları yaşanmaz hale getiren ve yok eden yetişkin dünyası, oynayacak sokak bulamadığı için tabletin başına geçen çocuklarla savaş halinde. Tabii, site bahçesiyle sokağı da bir zannetmemek lazım."

Çocuğunuz okula uyum sağlamakta zorlanıyor mu

OKULA UYUM SORUNUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Okul ve içine girilen bu yeni çevre ile ilgi her yaşta uyumsuzluk olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu, 3 yaşında kreşe başlayan çocuklarımızda bile ilk haftalarda ailelerin gözlemlerinin önemli olduğunu söylüyor.

Çocukların her zamanki iştahında azalma, gece sık uyanma, altına kaçırma, hırçınlık ve asık suratlar okula uyum sağlayamamanın en belirgin özelliklerindendir.

Çocuğunuz okula uyum sağlamakta zorlanıyor mu

OKULDA UYUM SORUNU YAŞAYAN ÇOCUKLARIN AİLELERİNE ÖNERİLER

Çocuğunda yukarıda bahsedilen belirtilerden en az birini bile gözlemleyen aileler için yapılacak en iyi şeyin bir bilene, yani çocuk ve ergen psikiyatristine danışmak ve profesyonel yardım almak olduğunun altını çizen Zahmacıoğlu, "Yukarıda bahsettiğimiz sorunlar beklemekle geçmez. Geçti sanılan sorunlar sıklıkla şekil değiştirdiği için geçmiş görünürler. Aileler, okulda uyum sorunu yaşayan çocuğun problemini, fazlasıyla somut bir neden yoksa sıklıkla yapıldığı gibi okul değiştirerek çözmeye çalışmaktan uzak durmalılar" diyor.

False