GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuz Kardeşiyle Tanışmaya Hazır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuz Kardeşiyle Tanışmaya Hazır mı?

Çocuğunuz Kardeşiyle Tanışmaya Hazır mı?

Çocuğu nasıl hazırlamalı?

İkinci bebek ile aileye gelen heyecan, ilk çocuk için tedirginlik yaratan bir unsur olabiliyor. Çocuğun kardeşiyle tanışmaya hazırlanması ve ailenin atması gereken önemli adımları anlatan Psikolog Nesteren Gazioğlu, detaylı ve aynı zamanda hayati önem taşıyan bilgiler veriyor.

İlk Çocuğun Aklındaki Sorular

Hamilelik süreci boyunca aileye yeni bir bebek katılacağı düşüncesine alıştırılan çocuk için ilk tanışma anı çok önemlidir. Eğer ilk çocuğun çevresini ve olayları sorgulama yaşı geldiyse, kafasında birçok soru vardır.

Kardeşim nasıl biri? Kime benziyor? Nasıl sesler çıkartacak? Benim hayatımda ne gibi değişiklikler yaratacak? Annem benimle daha az mı ilgilenecek? Annemle babam onu benden daha fazla mı sevecek? vs…

İlk Çocuğun Hastaneye Gitmesi Önemli

İlk çocuk, “Annem, babam yeni bebek için gittiler, ben evde yalnız kaldım” düşüncesine kapılmamalıdır. İsterseniz evde bütün arkadaşlarını toplayın, büyük bir parti verin yine de bir işe yaramaz, merakını gidermez. “Terk edildim, şimdiden unutuldum…” Her çocuk kendini bu şekilde ifade etmese bile, çok ciddi bir durum olmadıkça onu arkada bırakmak, kardeş kıskançlığı ligine 1-0 mağlup başlamanıza sebebiyet verebilir.

Bırakın Odayı Keşfetsin

Doğumdan sonra ilk çocuk odaya girdiğinde, odada bebeğin olmaması için hemşire ile önceden konuşabilirsiniz. Beş dakikalığına bebeğiniz odadan çıktığında, ilk göz ağrınız odaya girsin ve odayı keşfetsin. Sorular sorsun, ebeveynler ya da odadaki diğer akrabalar yanıtlasın. Önemli olan annesini yalnız görsün. Düşünün, çocuğunuz odaya girdi ve zaten merak ediyor, bir de bakıyor annesi yatakta, kucağında da bebek! “Ama ben anneme sarılmak istiyordum!”

Bu kısa şoku yaratmak yerine adım adım ilerlemek daha rahatlatıcıdır. Odayı keşfettikten sonra, tercihen baba ile birlikte beraber kardeş almaya gidebilirler.

İlk Bakış, İlk Dokunuş

Hamileyken bebeğin nasıl besleneceğine dair verdiğiniz bilgilerin ışığında, çocuğunuz “Kardeşim doğdu. Onun da karnı acıkmıştır, hadi gel onu annenle tanıştıralım mı?” benzeri bir hazırlıkla bebeği annesine götürmek isteyebilir. Ancak buna henüz hazır değilse “Tanışmak istemiyorum” gibi bir tepkiyle de karşılaşabilirsiniz.

İlk gördüğü anda, biraz sessizce bu anın keyfini çıkarttıktan sonra duygularını paylaşması için ona çeşitli sorular sorabilir, isterse nazikçe eline dokunabileceğini anlatabilirsiniz. Bebeği getirirken, size ya da hemşireye hastanedeki bebek yatağını itmenize yardımcı bile olabilir. Bir ucundan siz, bir ucundan o itiyor…

Bebek annenin yanına geldikten sonra anne tarafından “Sen de öteki yanımda oturmak ister misin?” sorusuyla “Seni unutmadım, hadi sen de katıl, sen dışlanmadın, hala benim için çok önemlisin” mesajını verilmelidir.

Kardeşler arası bağ ilk bakışla, ilk dokunuşla, ilk etkileşimle, ilk iletişimle başlar ve güçlenerek devam eder. Ancak hangi yönde güçleneceği anne ve babanın tutumuna bağlıdır.

False