GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuz kardeş mi istiyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuz kardeş mi istiyor?

Çocuğunuz kardeş mi istiyor?

Eğer siz bir çocuk daha istemiyorsanız işte size tavsiyemiz!

Çocuklar belli bir yaşa geldiklerinde kardeş isteklerini dillendirmeye başlarlar. Peki, çocuklar neden kardeş ister, aileler bir çocuk daha düşünmüyorsa neler yapmalılar, yeni bir çocuk için sağlık engeli varsa bu çocuğa nasıl anlatılmalı? İşte tüm bunların cevabını Psikolog Deniz Tunçer veriyor.

Çocuklar neden kardeş ister?

Çocuklar kardeş istediklerini dillendirmeye başladıktan sonra anne ve babaya bu konuda adeta baskı yapmaya başlarlar. Çocuklar bu istek ve beklentilerini bulundukları sosyal ortamlardaki oyunlarına ve resimlerine dahi yansıtırlar. Her çocuk kardeş isteme konusunda farklı neden öne sürebilir. Bu istek, birlikte oyun oynama isteği, kardeşi olan arkadaşlarına duyduğu özenme, abla veya ağabey olma isteği gibi pek çok farklı nedene dayanabilir.

Aile bir çocuk daha düşünmüyorsa ne yapmalı?

Çocukların bu davranışları, kardeş isteme konusunda aileyi ne yapacaklarını düşünmeye, özellikle çocuğu bu talepten nasıl vazgeçirebilecekleri konusunda çözüm yolları aramaya iter. Ebeveynlerin çocuklarının bu istekleri konusunda kendi içlerinde kararları net ve belliyse bunu çocukları ile açık bir şekilde paylaşmalıdırlar. Tekrar çocuk sahibi olmayı neden istemedikleri konusunda çocuğu bilgilendirmeleri, özellikle çocuğun anlayacağı bir dille anlatmaları doğru yaklaşım olacaktır.

Yeni bir çocuk için sağlık engeli varsa

Çocuk eğer bir kardeş istiyor ancak sağlık sorunları nedeniyle bu mümkün değilse, neden kardeşi olamayacağı, çocukla paylaşılmalıdır. Burada anne ve babanın özellikle dikkat etmesi gereken unsur, açıklanan sağlık sorununu çocuğun anlayabilmesi, daha da önemlisi çocuğun bu konuda farklı nedenlerle herhangi bir kaygıya ya da korkuya kapılmamasıdır.

Çocuğun kardeş isteği nasıl giderilmeli?

Çocuğa bir kardeşinin olamayacağı anlatıldıktan sonra çocuğun bu isteğinin arkasındaki neden üzerinde durulmalıdır. Çocuğun kardeş isteme nedeninin genellikle sosyal içerikli olması, onun bu konudaki gereksinimleri ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. 

False