GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuz İnternette Güvende mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuz İnternette Güvende mi?

Çocuğunuz İnternette Güvende mi?

Çocuğunuzu internetteki zararlı sitelerden korumak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

İnternet kullanımı giderek yaygınlaşırken kullanıcıların birçoğunu 10-15 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Öğrenmeye en açık oldukları dönemde çocukların interneti kullanma hızlarına ise yetişmek mümkün değil.

Kendilerini geliştirecekleri her türlü bilgiye ulaşmaları açısından internet çağını yakalayan çocuklar çok şanslı. Ancak faydalı bilgiler haricinde internette çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyecek konular da mevcut. Bunların başında şiddet ve pornografi geliyor.

İnternetin tehlikeleri psikolojik etkilerle de sınırlı değil. Bilgisayarları tehdit eden virüs tuzaklarını çocuklar ayırt etmekte güçlük çektikleri için kredi kartı numarası ve şifreleriniz çalınma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Çözüm Çocuğa Yasak Getirmek Değil

Çocuğunuzun internette gezinme sürelerine limit koymanız, uygulanabilir ancak tek başına yeterli bir yöntem değil. Özellikle yasakların çocuklar üzerindeki cezbedici özelliği düşüldüğünde daha sistemli bir yol izlenmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Öncelikle zararlı şeyleri yasaklama şeklinde değil de tavsiye eder gibi anlatmakta fayda var. Şiddet unsuru içeren oyunlardan uzak tutabilmek için birlikte alışveriş yapmak ve kendi istediğiniz oyunları almaya teşvik etmek doğru bir tavır olacaktır.

İnternete Kalkan Oluşturmanın Yolları

Bilgisayar ve internet konusunda sürekli araştırmalar yapan programlar.com editörü Deniz Negiş’e göre, ailelerin küçük çocuklarını kontrol altına almak için öncelikle yapmaları gereken şey, bilgisayarın anne ve babanın rahatlıkla görebileceği bir odada tutulması.

Negiş, çocukların internette güvenle gezinebilmesi için ailelere önerilerini şu şekilde sürdürüyor:

• “Web tarayıcınızı çocuğunuz online koruyucusu haline getirebilirsiniz. Web tarayıcılarda belli sayfalara girişleri engellemek için ayarlar bulunuyor. Bu ayarları şifre ile de koruyabilirsiniz. Örneğin Internet Explorer'da Araçlar > İnternet Seçenekleri > İçerik sekmesindeki "İçerik Danışmanı" bölümünden bu ayarları yapabilirsiniz. Firefox tarayıcısı için ise Fitler eklentisini yükleyerek güvenlik işlemlerinizi yapabilirsiniz.

• Çocuğunuz için doğru siteleri seçin. Microsoft'un ebeveyn kontrolleri (Windows Home Premium ve üzeri) ile hangi uygulamalara erişim izni vereceğinizi ayarlayabilirsiniz. Bu özellik ile siteleri içeriklerine göre filtreleyebilir, çocuğunuzun yetişkinlere yönelik içeriklere erişmelerine engel olabilirsiniz. Windows veya diğer işletim sistemlerinde de bu yönde kullanabileceğiniz programlar bulunmaktadır.

• Yabancılarla konuşmaması gerektiği gibi temel bilgileri verin. Online ortamda (forum, chat odası vb.) tanıştıkları kişilere kişisel bilgilerini vermemeleri gerektiğini anlatın. Seçtikleri kullanıcı adının cinsiyetlerini, yaşlarını, gerçek adlarını ve oturdukları yeri belli etmeyecek şekilde olması gerektiğini söyleyin.

• "Spam"a hayır demeyi öğretin. Tanımadıkları kişilerden gelen postalardaki ekleri açmamalarını ve bağlantılara tıklamamaları gerektiğini anlatın.”

Ayrıca internet servisi sağlayan firmaların Aile Koruma Şifresi programları ile çocukların istenilmeyen sitelere girmesi engellenebilir hatta yasaklanmış siteye erişmeye çalıştığında tarafınıza mail alabilirsiniz.

Gerekli önlemleri aldıktan sonra şunu asla unutmamanızda fayda var. Bilgisayar ve internet doğru kullanıldığında çocuğunuzun içindeki yeteneği ve zekasını geliştirmede çok önemli bir etkiye sahip. Geleceğin bilgisayar programcıları belki de sizin çocuğunuz olacak. Zararlı sitelerle birlikte bunu da engellemeyin…

Hazırlayan: Hanife Yaşar

False