GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuz bebek için hazır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuz bebek için hazır mı?

Çocuğunuz bebek için hazır mı?
Abone Olgoogle-news

Çocuklar yaşanan değişikliklerden daha kolay ve daha hızlı etkilenirler.

İkinci çocuk için siz hazır olsanız bile eşiniz ve ilk çocuğunuz hazır olmayabilir. Bebeğinizin sağlıklı bir gelişim göstermesi için aile bireylerinin buna hazır olduğundan emin olmalısınız. Uzman Pedagog Ayşegül Salgın, bu konuda öneriler verdi.

Hamileliğinizi ilk öğrendiğinizde, mutlaka bunu eşiniz ve çocuğunuzla paylaşmalı, hazırlık sürecinize onları da katmalısınız. İkinci çocuğu istemeyen bir baba kadar kardeş istemeyen bir çocuk da bebeğe uzun vadede zarar verecektir.

Çocuğunuza kardeş haberini verirken ona gösterdiğiniz duygu ve tavır önemlidir. Çünkü yeni bebeğe hazırlıksız, isteksizseniz, kendinizi suçlu ya da pişman hissediyorsanız çocuğunuz bunu fark ederek, uyum sağlamada zorluk yaşayacak ve yaşatacaktır. Bu nedenle yeni bebeğe hazırlıklı olmanız ve çocuğunuzu uygun şekilde bilgilendirmeniz çok önemlidir.

Çocuğunuzun bu önemli değişiklikten etkilenmemesini ve hiç kıskançlık hissetmemesini beklemek de çok uygun bir tavır olmaz. Kıskançlık çok doğal bir duygudur. Çocuğunuzun sizi paylaşmak istememesi, bu süreçte zorlanması ve desteğe gereksinim duyması normal bir gelişimin parçasıdır. Eğer bebeğin doğumunu ve zamanlamasını planlarsanız, çocuğunuzun uyum sürecini kolaylaştırırsınız.

Çocuklar yaşanan değişikliklerden daha kolay ve daha hızlı etkilenirler. Bu yüzden böyle önemli bir kararı alırken, çocuğunuzun hayatında karmaşıklığın olmadığı zamanları seçmelisiniz. Örneğin; çocuğun okula başlama zamanı ile kardeşin gelişini aynı zamanlara denk getirmemek, onu rahatlatabilir.

Kardeşe hazır bir çocuğun, bebek üzerindeki etkisi büyüktür. İkinci çocuk huzurlu, etrafında onu seven aile bireyleriyle büyüyecektir ve psikolojik olarak gelişmesi de daha sağlıklı olacaktır. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle