Çocuğun tırnak yemesi nasıl önlenir? Ebeveynlere öneriler...

Güncelleme Tarihi:

Çocuğun tırnak yemesi nasıl önlenir Ebeveynlere öneriler...
Oluşturulma Tarihi: Nisan 11, 2019 16:59

Çocuklarda sıklıkla rastlanan ve yaygın bir şekilde görülen tırnak yeme, birçok durumla beraber ortaya çıkıyor. Peki, çocuklar neden tırnak yer? Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?

Haberin Devamı

Kız çocuklarında erkeklere oranla daha sık görülen tırnak yeme, ergenlik döneminde artış gösterebiliyor. Her iki ergenden birinin tırnaklarını yediği görülüyor. Uzmanlara göre fiziksel ceza uygulayan ebeveynlerin çocuklarında sıklıkla görülen tırnak yeme, stresle başa çıkma yöntemi olarak gelişiyor. Uzman Klinik Psikolog Gökçe Cömert, çocuklarda tırnak yeme davranışıyla ilgili önemli noktalara dikkat çekti.

Okulda yaşanan sorunlar, akademik başarı ile ilgili kaygılar, ev ortamındaki gerginlik ve huzursuzluklar, kardeş kıskançlığı, korkular, göç gibi genel olarak ağır stresör karşısında çocuğun hissettiği gerginliğin yansıması olduğunu belirten Cömert, şunları söyledi…

ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAK YER?

Tırnak yeme davranışı başka hiç bir psikolojik hastalığa eşlik etmeyebileceği gibi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, tik bozukluğu, anksiyete, travma bozukluğu gibi psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülme olasılığı yüksektir. Yapılan araştırmalar tırnak yiyen çocuklarda tik bozukluğunun görülme riskinin tırnak yemeyenlere göre 8.1 kat fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bu davranış beklenildiği üzere fiziksel ceza uygulayan ebeveynlerin çocuklarında daha sık görülmektedir. Ebeveynlerinden baskı gören, eleştirilen çocuk karşı kaldığı stres ile tırnaklarını yiyerek baş edebilmektedir. Cinsel istismara uğramış çocuklarda da en sık görülen davranışların başında tırnak yeme gelmektedir. Ailelerin bu konuda duyarlı ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Haberin Devamı

KIZ ÇOCUKLARINDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Çocuklarda sıklıkla rastlanan bir durum olan tırnak yeme davranışı genellikle 3-4 yaşlarında başlayıp ergenlik dönemine doğru artma eğilimi gösterir. Ergenlik döneminde her iki ergenden birinin tırnaklarını yediği görülmektedir. Bu oran yetişkinlik döneminde azalmaktadır. Yapılan araştırmalar kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla tırnak yeme davranışının daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır.

AZARLAMAK, ELEŞTİRMEK, BAĞIRMAK YANLIŞ!

3-4 yaşlarında çocukların tırnak yeme davranışları ebeveynler tarafından görmezden gelinebilir ancak bu davranış devam ediyorsa altında yatan nedenler acilen araştırılmalıdır. Bu konuda aileler uzmanlara başvurmalıdırlar. Gerektiği durumlarda uzmanlar medikal tedavi uygulayabilmektedirler. Azarlamak, eleştirmek, bağırmak ve baskı kurmak gibi tutumların olumlu sonuçlar doğurmadığı göz önünde bulundurularak, ebeveynlerin tutumlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Haberin Devamı

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

Çocuğun dikkatini başka bir yöne çekmek, tırnak yeme davranışının azalmasında etkili olan yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca çocukların korkuya sebep olan film ve oyunlardan uzak tutulması gerekir.

BAKMADAN GEÇME!