GeriÇocuk Sağlığı Çocuğuma kim bakacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğuma kim bakacak?

Çocuğuma kim bakacak?

Bebeğinizin bakımı için sıcak ve şefkatli aile büyükleri mi yoksa hevesli ve işini bilen bir profesyonel mi tercih edilmeli?

Bebeğinizin bakımı için sıcak ve şefkatli aile büyükleri mi yoksa hevesli ve işini bilen bir profesyonel mi tercih edilmeli?

İşe dönme kararı aldınız, ancak anneanne/babaanne mi baksın yoksa bir bakıcı mı tutulsun hala karar veremiyorsunuz. Kimileri bir aile büyüğünün vereceği bakım ve şefkatin yerini asla bir “yabancının” veremeyeceğini size söylüyor. Kimileri ise, işini bilen, hevesli ve profesyonel bir yardımcının sizin işinizi çok kolaylaştıracağını anlatıyor.

Bu noktada kararı vermek anne ve babaya düşüyor, çünkü iki durumun da her aile/ebeveyn ve bebeğe göre farklı sonuçları olabiliyor.

Büyüklerin Zaafları

Anneanne ve babaannelerin bebeğin hayatındaki rolü, torunları ile ilgilenen, onları seven, birlikte keyifli zaman geçiren büyük ebeveynler olmaktır, ancak işin içine bakım, eğitim, terbiye vermek girdiğinde işler karışabiliyor. Büyük ebeveynler, sizin koyduğunuz kural ve sınırları takip etmekte zorlanıp, şefkate dayalı sınırsız sevgiyi, sınırların olmadığı bir hayata döndürdüklerinde evde çatışma yaşanabiliyor.

Büyük ebeveynler kendi çocuklarının çocuklarına oldukça farklı davranıp, anne babanın olmasını istediği düzenden farklılaşınca da çocuk iki farklı sistemde büyüyor. Bu iki farklı sistem de beraberinde uyum ve davranış sıkıntıları getirebiliyor. Bu yüzden de başta bahsettiğimiz sevgi ve şefkat veren büyük ebeveyn rolünün bu çerçevede kalması, hem çocuğu hem de ebeveynler arasındaki ilişkiyi koruyor.

Bakıcınızla Sınırlarınızı Çizin

Çocuğunuza ihtiyacı olan sevgi, şefkat ve ilgiyi verebilen, bakım, temizlik, beslenme, güvenlik gibi en temel gereksinimlerini karşılayabilen bir bakıcı ile aranızda maddi elementlerin de olduğu profesyonel bir ilişki yürüttüğünüzde, sınırlarınızı koymak her zaman daha kolay ve daha net olabiliyor. İlişkinin zaman içinde profesyonel işbirliği özelliğini kaybetmesi –aşırı samimi olma ve yakınlık kurma, ya da çok çekişmeli bir ilişkiye dönmesi- de aynı büyük ebeveynlerle olan sıkıntıyı beraberinde getiriyor, bebek/çocuk için önemli bir ilke olan tutarlılık tehlikeye düşebiliyor.

Uzman Psikolojik Danışman Seçil Akaygün Cüntay

False