GeriÇocuk Sağlığı Çocuğa cinsel eğitim vermek ayıp değil!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğa cinsel eğitim vermek ayıp değil!

Çocuğa cinsel eğitim vermek ayıp değil!

Onların cinsellikle ilgili sorularını nasıl cevaplamalısınız?

Çocuklarımıza yaşlarına uygun cinsel gelişimlerini anlatıp gerçek bilgiler paylaşabilirsek sağlıklı gelişimine yardımcı olmuş oluruz. Böylece cinsel eğitim konusunu zor ve karmaşık bir durum olmaktan çıkartırız.


Çocuğa cinsel eğitim vermek ayıp değil

CİNSEL EĞİTİM NE ZAMAN VERİLMELİ?

Çocuklarda bu konudaki ilk farkındalık 3 yaş civarında başlar, cinsiyet kavramını fiziksel farklılıklarına bakarak anlamlandırmaya çalışırlar. İlk sorulardan biri şu olabilir: “Benim neden pipim yok?” Burada çocuk fiziksel ayrımı fark ederek gelişimi özelinde bir soru yöneltir. Çocuğa cinsiyetini söyleyerek, “Sende eksik ya da fazla hiçbir şey yok, erkeklerin bedeni böyledir. Bu organlarınızda herhangi bir değişiklik meydana gelmeyecek” gibi kısa ve gerçek bir cevap verilmelidir.


Çocuk cinselliği anlamlandıramaz. Her şeyi merak ettiği gibi bu konuyu da merak eder. Eğer tabulaştırırsanız daha çok merak eder. Kaçamak cevaplar vermemek, sakin ve kendi içinizde tutarlı olmak önemlidir.

 

Çocuğa cinsel eğitim vermek ayıp değil
 

3-6 yaş arasındaki çocukların genellikle sordukları sorulardan bazıları şu şekildedir;

“BEN NASIL DÜNYAYA GELDİM?”

Bu yaş grubundaki çocuklara yine durumu yaşına uygun şekilde net ve kısa, ayrıntıya girmeden anlatmalıyız. Örneğin, “Sen benim (annenin) karnımdaydın orada güvendeydin, zamanı gelince de çıktın.”

5-6 yaş grubu çocuklara ise, “Biz birbirimizi çok sevdik, annenin yumurtasıyla babanın spermi birleşti ve sen annenin karnında büyüdün” gibi açık ve doğru bilgiler yeterli gelecektir.


Çocuklara uygun cinsel eğitim kitaplarından da yardım alabilir veya bir uzmana danışabilirsiniz.

“ANNE BENİM NEDEN GÖĞÜSLERİM YOK?”

Erkek çocuklarının sorduğu böyle bir soruya ise; “Çünkü sen erkeksin, kadınların memesi olur ve bebeklerini memelerinden gelen sütle beslerler, tıpkı benim seni beslediğim gibi” denilebilir.

 

Çocuğa cinsel eğitim vermek ayıp değil
 

“Bebek oraya nasıl girer, anne onu nasıl besler?” gibi soruları da aynı tarzda cevaplayabilirsiniz.

Televizyonda gördükleri öpüşme ya da sevişme sahnesini de “Bunlar ne yapıyor?” gibi sorular sorarak öğrenmek isterler. Böyle bir soruyu ise “Birbirini seven insanlar öpüşürler, birbirlerine daha sıkı sarılıp dokunmak isterler” şeklinde açıklayabilirsiniz.


DİKKAT EDİLECEK ÖNEMLİ HUSUSLAR

 • Beklemediğiniz sorular beklemediğiniz zamanda karşınıza çıkabilir. Yargılayıcı olmayın. Ayıp, günah sözcüklerini asla kullanmayın.
 • Sakin, doğal ve anlaşılır olun.
 • Çocuğunuzun yanında çift olarak aşırılıklardan kaçının ama birbirinizi sevdiğinizi hissettirin.

 

Çocuğa cinsel eğitim vermek ayıp değil
 

 • Kız ve erkek çocuklarının eşitliğini vurgulayın. Kız çocuğunun sorusuna anne cevap vermek durumunda değil, baba da yanıt verebilir. Çocukları cinsiyete göre paylaşmayın.
 • Çocuklarınızın özel durumlarından onları haberdar edin (Regl dönemi, sünnet olma vb. gibi).
False