GeriHamilelikte Cinsellik Cinselliği Ertelemeyin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinselliği Ertelemeyin!

Cinselliği Ertelemeyin!

Hamilelikle birlikte eşlerin cinsel hayatlarının düşüşe geçtiği bir gerçektir.

Hamilelikle birlikte eşlerin cinsel hayatlarının düşüşe geçtiği bir gerçektir. Bunun sebebi çiftlerin birbirinden uzaklaşması değildir.

Hatta birçok erkek hamile olan eşini belkide olduğundan daha cazibeli bulur ve bazı kadınların cinsel istekleri daha da artabilmektedir.

Peki cinsel hayatın etkilenme nedeni gerçekte nedir?

Bazen çiftler bebeğe zarar gelecek düşüncesi ile cinsel hayatlarını durdurmaya ya da ilişkilerinde cinselliği unutmaya mı gidebilirler.

Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

Cinselliği Ertelemeyin!

Cinsellik, çiftlerin yaşaması gereken bir olgudur. Ne kadar bu eskisinden farkı olacak olsa da, cinselliği ertelemek doğru değil.

Çiftler, cinsel ilişki sırasında rahim ağzının kolay açılabileceğini, düşük yaşanacağını, erken doğum gerçekleşeceğini ve tabii ki bebeğe zarar geleceğini düşündükleri durumlardan uzak duruyorlar. Fakat uzmanlar cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermeyeceğini vurgulamaktadır. Bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır.

Bazı gebeliklerde cinsel ilişkiye ara verilip verilmeyeceği doktor tarafından belirtilmektedir. Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir.

Hamilelikte Seks Farklı mı?

Birçok kadın, hamilelikte seksin çok farklı olduğunu söylemekte. Bazısı çok memnun edici, bazısı ise en az derecede memnun edici olduğunu düşünmektedir. Kadınlar bu zamanlarda daha duygusal bir döneme girdiklerinden, duygularını kontrol edemediklerinden, vücut hatlarının değişikliklerinden, seksi hissetmeyi unuttuklarından, rahat hissedemediklerinden, uykusuzluklarından ve daha birçok sebepten dolayı cinsel hayatı negatif etkilemektedirler.

Çiftler, cinsel hayatlarında yaşayabilecekleri sorunların doğum sonrasında da devam edebilineceği düşünrek önlemler almalıdırlar. Çiftler bu dönemde birbirleri ile hatta doktorları eşliğinde çekinmeden bu konuları paylaşmalıdırlar. Birbirlerine ne hissettiklerini, ihtiyaçlarını ve düşüncelerini ifade etmeliler. Özellikle hamileliğin son dönemine girildiğinde imkansızlaşacak olan cinsel hayat için farklı yöntemler geliştirmelidirler.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False