GeriHamilelikte Cinsellik Cinsel yaşamdan korkmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsel yaşamdan korkmayın!

Cinsel yaşamdan korkmayın!
Abone Olgoogle-news

Gebeliğe özgü bazı değişimler anne adayında ruhsal çöküntüye neden oluyor.

Gebelik sırasında çiftlerin korkularının veya yanlış inanışların hamilelikte seksüel yaşamı olumsuz etkilediğini belirten Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu "Hekim tarafından aksi söylenmedikçe gebelikte normal yaşantıdan uzaklaşmamak ve ciddi kısıtlamalara girmemek gerekir" diyor ve cinsellikle ilgili merak edilenleri anlatıyor...

Gebelik sırasında anne adayında yaşanan fiziksel ve ruhsal değişimlerden cinsel istek de etkileniyor. Bu etkileşim, gebeliğin bazı dönemlerinde azalırken bazı dönemlerde artış gösterebiliyor.

Cinsel istekteki bu değişikliklerin anne adayında oldukça belirgindir. Düşük riski veya erken doğumu tetikleyeceğine olan inanç gebelikte cinsel yaşamın olumsuz etkilenmesine neden olur.

Gebeliğe özgü kilo alma, çatlaklar, şişlikler, gebelik maskesi gibi bazı değişimler anne adayında ruhsal çöküntüye neden oluyor. Eşlerin tutumunun da bazen bu inancı tetikler.

Unutulmaması gereken şey bu değişimlerin çoğunun doğum sonrası geçeceğidir. Aslında yapılan bazı çalışmalar daha önce hiç orgazm olamamış kadınları gebelikteki birlikteliklerinde orgazm olabildikleri gösterilmiştir.

Bu nedenle eğer hekim tarafından kısıtlama getirilmemişse gebelerin cinsel yaşamlarını yumuşak bir şekilde yaşamalarında bir sakınca yoktur.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle