GeriSağlık Cinsel Tatminsizliğin Nedeni
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsel Tatminsizliğin Nedeni

Cinsel Tatminsizliğin Nedeni

Anlaşılmayı beklemek yerine kendinizi ifade edin.

Eşine cinsel isteğini ifade edemeyen kadınlar, “Cinsel ilişkide kötü” olarak damgalanma kaygısı taşıyor. Uzmanlar, eşler arasında yaşanan cinsel uyumsuzluk ya da cinsel tatminsizliğin önemli nedenlerinden birinin de partnerler arasındaki iletişim eksikliği olduğunu vurguladı.

[fotogaleri=6]

“Gerçekten bana ilgi gösterseydin, benim neden hoşlandığımı bilirdin” mantığının yanlış olduğunu savunan uzmanlar, istenen ya da tercih edilen ilişkinin eşler arasında konuşulmamasının, cinsel etkinlikte tatminsizliğe yol açtığını ve bu durumun yıllarca devam ettiğini belirttiler.

Uzmanlar “Bazı hekimler tarafından ‘düşünce okunması’ olarak adlandırılan bu tarz bir iletişim sorunu, birçok çiftin hayatlarının diğer anlarında geliştirdikleri bir alışkanlıktır. Yaralanmaktan ya da diğer kişinin egosunu yaralamaktan korkan her birey, partnerinin ne istediğine kendisi karar vermeye çalışır. Bu yüzden de tahminlerle yürüyen ilişkilerde, eşler hep karşı tarafın kendisini anlamasını bekler. Sonuçta da iletişim bozukluğu yaşanır” şeklinde konuştular.

Çözüm Yolları

Sorunu halletmenin en iyi yolunun, beklentileri ifade edip, karşıdaki insanların beklentilerini sormaktan geçtiğine işaret eden uzmanlar, normal yaşamda da geçerli olan bu durumun, cinselliğin daha iyi yaşanmasında etkili olacağını belirtti.  

False