GeriHamilelikte Güzellik&Bakım Cildinizle Barışma Zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildinizle Barışma Zamanı

Cildinizle Barışma Zamanı
Abone Olgoogle-news

Hamilelik döneminde biraz bakımla, cildiniz tıpkı eski güzelliğine kavuşabilir.

Hamilelik döneminde çoğu anne adayında cilt değişiklikleri görülmektedir. Peki, bu dönemde oluşan problemler için çözüm yolları nelerdir? Kalıcı mıdır ve nasıl önlem almak gerekir?

Her anne adayında farklı cilt değişiklikleri görülmektedir. Bazı anne adaylarında hiçbir cilt sorunu yaşanmazken, bazılarında karın ve kol bölgelerinde derin çatlaklar oluşabilmekte, önlenemez kaşıntılar, cilt kuruluğu, halk dilinde “gebelik maskesi” denilen özellikle şakaklarda ve alın bölgesinde, yüzde yoğun bir şekilde lekelenmeler olabilmektedir.

Hamilelik döneminde meme uçlarında, genital bölgede, koltuk altında, benlerde, karın bölgesindeki çizgide renk koyulaşması oldukça çok görülmektedir. Ayrıca, bacaklarda şişme varis sorunu olan anne adaylarında bu dönemde varislerin, kılcal damarların daha da çoğaldığını görmek mümkündür.

Ciltteki Değişiklikler Nelerdir?

Cildimizde oluşan lekelenmeler, çoğu zaman doğum sonrasında doğal olarak kendiliğinden kaybolurken, bazen de yüzde, vücutta kalıcı lekeler görülmektedir.

Lekelenmelerin nedeni, melanin hücrelerinin çoğalması sonucu piğmentasyon oluşumudur. Anne adayı kış aylarında bile özellikle yüz bölgesi için güneş koruyucu kullanmalıdır.

Anne adayları ciltlerinin güzellikleri için bol sıvı tüketilmeli ve cildi temiz tutmalıdır. Bu dönemde hassas olan cilde gül suyu tonik olarak kullanılabilir. Hamilelik döneminde cilt temizliği için mümkün olduğunca alkol oranı düşük tonikler tercih edilmelidir. Ciltte yoğun yağlanma söz konusu değil ise, cilt tipine uygun nemlendirici krem kullanılmalıdır.

Hamilelikte de cildin nem dengesinin korunması son derece önemlidir. Dış etkilere karşı koruma amaçlı ürünler tercih edilerek cilt desteklenmelidir. Bazı hamilelerin cildinde lekeler meydana gelirken, bazı ciltlerde ise aşırı sivilcelenmeler görülmektedir. Bu durumda en doğru hareket bir uzmana danışıp kendi cildinize ve probleminize uygun ürünü kullanmak olacaktır.

Hamilelikte elektrikle çalışan aletlerle cilt bakımı yaptırılmamalı ve, zayıflama amaçlı cihazlara girilmemelidir. El masajı, karın bölgesine uygulanmamalı, uçucu yağlarla uygulanan aromaterapi uygulamalarından sakınmak gereklidir.

Özellikle karın bölgesinde oluşabilecek çatlaklar için akşam yatmadan önce kakao yağı, sabah kalkınca badem yağı sürülmesi oldukça güzel sonuçlar vermektedir. Bu uygulamaya ne kadar erken başlarsanız sonuç o kadar olumlu olacaktır. Bu yüzden anne adaylarına hamile olduklarını öğrenir öğrenmez bu yağları uygulamaları önerilmektedir.

Hem Bebeğinizin Hem Cildinizin Sağlığı için Suyun Önemi

Su cildin arınmasını sağlar. Hamilelik döneminde ise bol miktarda su tüketimi de asla ihmal edilmemelidir. Suyun önemi unutulmamalıdır.

Bol su tüketimi cildin nemini ve elastikiyetini koruyarak kurumasını, çatlak oluşumunu azaltmaktadır. Her anne adayında farklı boyutlarda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Birçok kez anne olduğu halde vücudunda çatlağa rastlanmayan anne olduğu gibi, henüz ilk defa anne olan bir kişide yoğun çatlaklar görülebilir. Burada genetik özelliklerinde önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekmektedir.

Hamilelik Lekeleri

Lekelerin yok edilmesi kullanılan uygulamalar, çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ülkemizde güzellik salonlarında kullanılan, leke bakım ürünleriyle son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Burada anne adayının gebelik süresince ve sonrası bakımını düzenli ve dikkatli uygulamalar yaptırması önem kazanmaktadır.

Vücudumuzda normal zamanda oluşan benlerin büyüyerek koyu renk bir görüntü oluşturması normal zamanlarda kanser belirtisi olarak düşünülür. Hamilelik durumunda böyle düşünülmez ancak, benlerde anormal büyüme ve renk koyulaşması görüldüğünde uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır.

Ciltte çatlak oluşan bölgelerde kaşıntı olması son derece normaldir. Fakat bazen bu kaşıntıların sebepleri farklı nedenler olabilir. Böyle bir durumda doktor kontrolü gerekebilir.

Güzellik Uzmanı Nebile Bişkin

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False