GeriKişisel Bakım Cildiniz Güneşten Çok mu Kurudu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildiniz Güneşten Çok mu Kurudu?

Cildiniz Güneşten Çok mu Kurudu?

Bu problemleri engellemeniz için nemlendiriciler yardımınıza koşuyor.

Vücudumuzu dış etkenlerden koruyan derimiz, yaz aylarında güneş sonrası kurumakta, sertleşmekte ve daha fazla bakıma gereksinim duymaktadır. Tüm bu tehlikelerden cildimizi nasıl koruyabiliriz?

Yazın artan ter salgısı, kuruyan ve sertleşen deriden bazen dışarıya boşalamayarak deri altında isilik dediğimiz kabartılara yol açmaktadır. Ayrıca yağlı ciltlerde yazın gözeneklerin tıkanması, akne (sivilce) oluşumuna veya artışına neden olabilmektedir.

Bu problemleri engellemenin en kolay yolu sık sık yıkanmak, derimizin gözeneklerini açık tutmaya çalışmaktır. Ancak su da, deniz, havuz, sabun gibi cildimizin kurumasına neden olan diğer bir faktördür. Yani yaz aylarında suyun ve güneşin kuruttuğu derimizi uygun nemlendiricilerle sürekli nemlendirmek gerekmektedir.

Daha çok, hassas ve kuru derili çocukların yüzünde yaz aylarında açık renkli, hafif kepekli lekeler oluşturmaktadır.

Bunlarında engellenmesi ve tedavi edilmesi derinin güneşten korunması ve nemlendirilmesi ile mümkün olmaktadır.

Yine sıcak günlerde saç ve ayak bakımına da özen gösterilmelidir.

Eğer cildimizde isilik veya sivilce oluşursa antibiotikli losyon veya jeller, bazen de bazı sistemik ilaçlar gerekebilir.

Kuruyunca gövde, kol ve bacaklara, daha çok lastik asit ve üre içeren yağlı losyonlar, kremler; ayaklara ise vazelin ve asit salisilik içeren merhemler uygulamak deriyi rahatlatacaktır.

Dermatolog Dr. Buket Pençe

False