GeriKişisel Bakım Cildi kışın etkilerinden koruyacak maske tarifleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildi kışın etkilerinden koruyacak maske tarifleri

Cildi kışın etkilerinden koruyacak maske tarifleri
Abone Olgoogle-news

Karlı havalarda güneşin etkisi de yüzde 40-90 oranında artıyor.

Soğuk karlı havalar yanaklarda çoğu zaman hoşlandığımız pembe, kırmızı arası bir tona neden olur. Bunun yanında yüz ve ellerde rahatsız edici bir kuruluğa da sebep olurlar. Bu kuruluk bazı insanlarda deride aşırı gerginliğe ve soyulmalara, deri çatlaklarına neden olur. Hatta bir egzama tablosu gelişebilir.

Karlı havalarda güneşin etkisi de yüzde 40-90 oranında artıyor. Kar kristalleri gün ışığını yansıtarak güneşin olumsuz etkilerini de arttırırlar. Örneğin karlı bir ortamda güneş açtığında gözlerimizi çok kısarız. Bu reflekste ana neden güneşin kardan yansımasıyla artan ışınımdır. Aynı olumsuzluğun deride de olması kaçınılmazdır. Bu durumda yapılması gereken ana önlemler derinin olabildiğince örtülerle fiziksel olarak kapatılmasıdır. Ellerin eldivenle, yüzün ise maske veya örtü ile korunması idealdir. Bunun yanında derinin uygun yağlı ve gliserinli ürünlerle sık nemlendirilmesi gerekir. Dudaklarında benzer yöntemlerle korunması gereklidir. Güneşin olumsuz etkilerini azaltmak için güneş koruyucu ürünleri sert kış aylarında mutlaka kullanılmalıdır. Özellikle kış sporları yapanların yüksek koruma faktörlü ürünleri tercih etmeleri gerekir.

Cildinizi kışın etkilerinden koruyacak maske tarifleri

 • Yulaf maskesi: Eşit miktarda yulaf ve yumurta sarısını karıştırıp içine bir çay kaşığı bal ekleyip temizlenmiş cilde uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp kurulayın. Cildinizin yumuşadığını, dinginleştiğini hemen hissedeceksiniz.
 • Avokado maskesi: Bir avokadoyu çatalla ezin, içine bir tatlı kaşığı kadar doğal zeytinyağı ekleyin. Karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin ve temizleyin. Bu karışım içeriğindeki vitamin, mineraller ve yağlarla cildinizi yumuşatmanın yanında kış aylarının sert ortamından koruyacaktır.
 • Kefir maskesi: Sadece temiz cilde kefiri uygulayın ve 15 dakika bekletip temizleyin. Kefir deri Ph’ını düzenler ve derinin daha yumuşak, nemli olmasına yardımcı olur.

Dermatoloji Uzmanı
Dr. Şerafettin Saraçoğlu 

False