GeriSağlık “Çapkınlık” beyinde bitiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Çapkınlık” beyinde bitiyor

“Çapkınlık” beyinde bitiyor

Çapkınlığın beyin fonksiyonları ile ilişkisi olduğunu duymuş muydunuz?

İnsanlık tarihi kadar eski bir kavram olan çapkınlığın sosyal yaşam, çevresel, kültürel ve psikolojik faktörlerden kaynaklanan, çok yönlü bir durum olduğu uzun yıllardır biliniyor. Peki ya, çapkınlığın beyin fonksiyonları ile ilişkisi olduğunu duymuş muydunuz?

Beynin “Accumbens Merkezi”nde bulunan D1 ve D2 reseptörlerinin çalışma şekilleri kadın-erkek ilişkilerinde büyük rol oynar. D1 reseptörü erkekte de, kadında da sağlıklı çalışmaması her iki cinste çapkınlık eğilimine yol açabilir.

İtalyan ve Alman bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmaya göre (ki, bu araştırma İstanbul’daki son Avrupa Nörofizyoloji Kongresi’nde bildirilmiştir) beyindeki Nucleus Accumbens bölgesinin TMS ile uyarılması cinsel gücü artırarak manyetik viagra etkisi yapıyor.

Beynin accumbens merkezinin TMS ile uyarılması sadece cinsel gücü artırmakla kalmıyor, aynı zamanda sevgi ve aşk duygularının da tavan yapmasını sağlıyor. Ayrıca accumbens bölgesinin TMS ile sıfırlanması da erkeklerde çapkınlığı önleyen bir tablo olarak karşımıza çıkıyor.

Nörolog Mehmet Yavuz

False