GeriÇocuk Sağlığı Buzlu dondurmalar hasta ediyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Buzlu dondurmalar hasta ediyor!

Buzlu dondurmalar hasta ediyor!

Uzmanlardan buzlu dondurmalara karşı uyarı!

Uzmanlar, dondurma ürünü olarak satılan buz kütlelerinin, özellikle çocuklarda sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirterek, bu konuda vatandaşları uyardı.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, üretilen dondurmanın halk sağlığı açısından faydalı olması gerektiğini belirterek, halkın sağlıklı dondurmaları tüketmesi gerektiğini ifade etti.

Dondurmanın sağlıklı ya da sağlık açısından tehlikeli olmasının pastörize normlarıyla alakalı olduğuna dikkati çeken Özdemir, yetersiz düzeyde pastörize edilen dondurmaların halk sağlığı açısından tehlikeli olabileceğini, vatandaşların da bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Dondurmanın içerisinde buz kristallerinin kalmaması gerektiğini belirten Özdemir, “Dondurma yapılırken karıştırma işlemlerinin, yani homojenizasyon işleminin iyi yapılması gerekiyor. Dondurma içerisinde kalan buz kristalleri dondurma tüketen kişilerde boğazlarda tahriş yapabilir, problemlere neden olabilir” dedi.

Buz parçacıklı dondurmalardan uzak durulmasını öneren Özdemir, şunları kaydetti: “Eğer dondurmayı tüketirken içerisinde buz parçacıkları varsa, onu tüketmemeniz gerekiyor. Buz parçacıklarının atılması lazım. İyi yapılan bir dondurmada buz kristalleri yoktur. Bazen dondurmacılar buz satıyor. Yani dondurmaya benzer ürünler olarak, buz satılıyor. Bunun satılmaması gerekiyor. Buz kristali yerine, dondurma satılması lazım. Buz kütlelerinin dondurma gibi piyasa arz edilmesi, bilhassa bunu çocukların tüketmesi tehlikeli sonuçlar ortaya koyabilir. Çünkü boğazdaki tahriş nedeniyle, özellikle çocukların bünyesi oldukça hassastır, sağlık sorunlarına neden olabiliyor.”

EVDE KOLAYCA HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ LEZZETLİ VE SAĞLIKLI DONDURMA TARİFLERİ İÇİN TIKLAYIN!

"Yeterince pastörize edilen dondurmalar sağlıklıdır"

Dondurmada bulunan buz kristallerinin sağlık yönünden tehlikeli olabileceğini dile getiren Özdemir, “Buz kristalleri çocuklarda kısa süreli hastalıklara neden olabiliyor. Boğaz ağrısına neden olabilir. Boğazda bir enfeksiyon varsa, onu daha şiddetli hale getiriyor” diye konuştu.

İdeal şartlarda yapılan, içerisinde buz kristali bulunmayan dondurmanın sağlık yönünden bir problem teşkil etmediğini vurgulayan Özdemir, dondurmaların hijyen koşulları sağlanan ortamlarda üretilmesi gerektiğini ifade etti.

“Merdiven altı” diye tabir edilen dondurmalardan uzak durulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dondurma önemli bir gıdamız, süt ürünümüzdür. Temizlik ve dezenfekte koşullarının sağlandığı iyi şartlarda üretilmesi gerekiyor. Merdiven altında kesinlikle üretilmemeli, çünkü orada bir kere temizlik şartları yeterli değildir. Ayrıca, pastörizasyon normu yetersiz olabilir. O da bilhassa çocuk halk sağlığı için problemlere neden olabilir. Bunun dışında ideal şartlarda yapılan, yeterince pastörize edilen dondurmalar sağlık açısından faydalıdır.”

A.A

False