GeriSağlık Bu yiyecekler şişkinlik yapıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu yiyecekler şişkinlik yapıyor

Bu yiyecekler şişkinlik yapıyor
Abone Olgoogle-news

Yemesi güzel ama...

Yemek sonrası başlayan şişkinlik hissi, herhangi bir rahatsızlığımız yoksa severek tükettiğimiz ve yerken hiçbir rahatsızlık duymadığımız yiyeceklerden kaynaklanıyor. İşte, şişkinliğe yol açan besin grupları ve yiyecekler:

Süt ürünleri

Süt ürünlerinin içinde bulunan laktoz, gaz oluşumunun başlıca nedenlerinden biridir. Laktoz içermeyen süt ürünleri bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca yoğurt veya eski peynir, süt ürünlerinden rahatsız olan pek çok kişide problem oluşturmuyor.

Bazı sebzeler

Soğan, turp, lahana, kereviz, havuç, brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, ve kuru fasulye gibi sebzelerin içinde bulunan bazı karbonhidratlar, gaz üretimine neden olabiliyor. Simetikon içeren ürünler bu konuda çözüm olabilir.

Aşırı meyve şekeri

Kuru erik, kuru üzüm, muz, elma, kayısı veya kuru erik, üzüm ve elmadan yapılan meyve suları, gaza neden olabilir.

Aşırı lif

Öncelikle yüksek oranda lif içeren yiyeceklerin tüketimine son verip, daha sonra aşamalı olarak bu gıda maddelerini diyetinize ekleyerek, bedeninizin lifli yiyecekler konusunda tolerans gösterdiği en son miktarı bulabilirsiniz.

Bazı tatlandırıcılar

Şeker içermeyen çikolataların ve şekerlemelerin yapımında kullanılan, sorbitol, mannitol, ve ksilitol gibi tatlandırıcılar, bazı kişilerde ishale neden olabilir.

Yağlı yiyecekler

Yağda kızartılmış yiyecekler, yağlı etler ve bazı soslar şişkinliğe neden olabilir.

Asitli ve içkili içecekler

Bu tür içeceklerden uzak durmak, gaz üretiminin azalmasına yardımcı olabilir.

False